W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Niskie temperatury


Oto kilka porad jak chronić się przed mrozem.

Najlepszym sposobem na uniknięcie hipotermii i odmrożeń jest właściwe ubieranie się. Pamiętać należy nie tylko o zakładaniu właściwej odzieży, ale również o dostatecznym ogrzewaniu pomieszczeń, w których przebywamy. Pamiętajmy, że temperatura odczuwalna na skórze może się różnić i to nawet sporo od tej pokazywanej przez termometr.
Chłód, wilgoć w powietrzu, wiatr sprzyja odmrożeniom. Jeśli jesteśmy zmęczeni, mamy wilgotne buty, rękawiczki, kiedy czujemy lęk, boimy się że zabłądzimy, że możemy nie zdążyć przed zmrokiem, wtedy bardziej jesteśmy narażeni na wychłodzenie. Jeżeli spożywaliśmy alkohol jesteśmy dodatkowo narażeni na wychłodzenie organizmu i odmrożenia.

Najważniejsze objawy wychłodzenia organizmu to: dreszcze, zimne ręce, nogi i  odsłonięte części ciała (uszy, nos, policzki) oraz dezorientacja i niepokój. W niedługim czasie następuje ogólne osłabienie, skurcze mięśni, senność i zaburzenia świadomości. Jeżeli organizm wystawiony jest na działanie niskich temperatur przez długi okres czasu w wielu przypadkach może nastąpić śmierć a na pewno poważne powikłania. Zaczerwienienie skóry, obrzęk i uczucie pieczenia to pierwsze sygnały wskazujące, że odmrożenie jest poważne. Interwencja lekarza jest nieodzowna podobnie jak w przypadku hipotermii.

Jak zachować się w terenie?

Wychodząc z domu należy koniecznie powiadomić osoby z otoczenia gdzie się udajemy. Najważniejsze jest, aby zachować spokój, nie skracać drogi, jeżeli idziemy grupą nie pozostawiać słabszych, śmiało prosić o pomoc napotkanych ludzi. Przed wyjściem z domu warto zabrać ze sobą latarkę, zapałki oraz telefon komórkowy, który w razie potrzeby umożliwi nam kontakt ze służbami ratowniczymi.

Jak radzić sobie z odmrożeniami i wychłodzeniem organizmu?

Po powrocie do domu oglądamy miejsca narażone na odmrożenia. Odmrożonej skóry nie wolno gwałtownie pocierać i nacierać śniegiem, ogrzewać gorącą wodą. Przy powierzchownych odmrożeniach rozluźniamy odzież i buty, ogrzewamy ciepłem własnego ciała, podajemy gorące napoje, zakładamy jałowy opatrunek. Nie wolno podawać alkoholu. W przypadku głębokich odmrożeń nie zaleca się żadnych czynności mających na celu ogrzewanie odmrożonych okolic. Jeśli wytworzyły się pęcherze nie otwiera się ich, a tylko przykrywa jałowym opatrunkiem.
W przypadku wyziębienia zmarzniętego przenosimy do chłodnego pomieszczenia, zdejmujemy mokre ubranie, zawijamy w suche koce, gdy jest przytomny, podajemy dobrze osłodzone, gorące napoje. Nie wolno nagrzewać pacjenta z zewnątrz, gdyż nastąpi jego zgon.

Jak bezpiecznie korzystać z urządzeń grzewczych?

Przebywając w domu w czasie mrozów należy pamiętać o tym, że nie wszystkie urządzenia ani sposoby dogrzewania pomieszczeń gwarantują nam bezpieczeństwo.

Aby uniknąć pożaru, zaczadzenia i innego typu zagrożeń należy pamiętać o podstawowych zasadach użytkowania urządzeń grzewczych, gazowych i elektrycznych:

  • Nie należy reperować bezpieczników.
  • Należy używać odbiorniki o mocy nie przekraczającej parametrów instalacji elektrycznej. Nadmierne obciążenie instalacji powoduje przegrzewanie się kabli i przewodów oraz wypalanie się styków w gniazdach i puszkach.
  • Nie wolno ustawiać elektrycznych urządzeń grzewczych bezpośrednio na podłożu palnym oraz w pobliżu materiałów zapalnych (firanki, meble, itp.) – zachować odległość minimum 0,5 m, a w przypadku urządzeń grzewczych gazowych 0,6 m.
  • Podczas włączania lub wyłączania z sieci elektrycznych urządzeń należy upewnić się czy została włączona właściwa wtyczka.
  • Wszystkie odbiorniki gazu powinny być utrzymane w czystości i dobrym stanie technicznym (pojawienie się sadzy lub żółty płomień na palniku to oznaki wadliwego spalania gazu).
  • Nie wolno zatykać przewodów wentylacyjnych, gdyż w przypadku braku odpowiedniej ilości powietrza następuje niepełne spalanie gazu i może powstać niewyczuwalny, trujący tlenek węgla – CZAD oraz inne szkodliwe dla zdrowia produkty spalania.
  • Nie należy ogrzewać pomieszczeń kuchnią gazową, ponieważ bardzo często takie praktyki kończą się poważnym zatruciem organizmu.
  • Z przewodów dymowych i wentylacyjnych oraz kuchni i pieców należy usuwać zanieczyszczenia w celu zapewnienia ich odpowiedniej drożności jak również zapobieżenia zapaleniu się zalegających tam zanieczyszczeń, głównie sadzy. W przypadku paliwa stałego czyszczenie należy przeprowadzać co najmniej 4 razy w roku, w przypadku ciekłego 2 razy w roku.
  • Podłoga łatwo zapalna od drzwiczek urządzenia grzewczego powinna być zabezpieczona pasem materiału niepalnego o szerokości co najmniej 0,30 m, sięgającym poza krawędzie drzwiczek co najmniej o 0,3 m.
  • Należy używać tylko urządzeń sprawnych, które posiadają odpowiednie atesty dopuszczające.
{"register":{"columns":[]}}