W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Uwaga czad


Uwaga Czad – cichy zabójca !!!

Tlenek węgla, zwany potocznie czadem, zbiera swoje śmiertelne żniwo w  okresie jesienno – zimowych chłodów. Jest nazywany „cichym zabójcą”, ponieważ  zazwyczaj atakuje we śnie, doprowadzając do śmierci.

SKĄD BIERZE SIĘ CZAD

Tlenek węgla wydziela się podczas spalania w piecach i urządzeniach gazowych. Najczęstszą przyczyną zatrucia są pożary i wadliwa instalacja grzewcza. Piecyk gazowy w małej łazience bez przewodu kominowego (lub z niedrożnym przewodem kominowym), może w ciągu jednej minuty wytworzyć 29 dm sześciennych tlenku węgla, dawkę, która może zabić. Wadliwą instalację grzewczą tworzą nieczyszczone, niedrożne kominy, zatkane kratki wentylacyjne lub wręcz ich brak. Bardzo ważna jest wentylacja garaży. Śmierć coraz częściej pojawia się w źle wentylowanych garażach. Katastrofalny stan techniczny nawet nowych kominów, błędy projektowe i wykonawcze, stosowanie wyrobów pseudokominowych, niezgodnych z normami, samowola budowlana, lekceważący stosunek właścicieli i zarządców budynków to niejednokrotnie przyczyny rodzinnych tragedii.

CHARAKTERYSTYKA TLENKU WĘGLA

Tlenek węgla w temperaturze pokojowej jest to bezbarwny i bezwonny gaz. Ma silne własności toksyczne. W bardzo dużym stężeniu może lekko pachnieć czosnkiem. Ma też bardzo „wybuchowy charakter”, a w powietrzu pali się niebieskawym płomieniem. Tlenek węgla ma nieco mniejszą gęstość od powietrza, jako produkt spalania paliw (czad) powstaje jednak w mieszaninie z ciężkim dwutlenkiem węgla, co sprawia, że spaliny mają sumaryczną gęstość większą od powietrza i gromadzą się w dolnych partiach pomieszczeń.

DZIAŁANIE „CICHEGO ZABÓJCY”

Toksyczne działanie tlenku węgla wynika z jego większego od tlenu powinowactwa do hemoglobiny zawartej we krwi. Tworzy on połączenie z hemoglobiną zwane karboksyhemoglobią, które jest trwalsze niż jej połączenie z tlenem. Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci.

Po 6-7 minutach przebywania w pomieszczeniu, w którym stężenie CO wynosi ok. 70% doprowadza do nieodwracalnych zmian w organizmie, a po 20 minutach następuje zgon. Jednak przy większej ilości CO w pomieszczeniach zamkniętych śmierć może nastąpić błyskawicznie, już po kilku oddechach, na skutek uduszenia w wyniku porażenia ośrodków oddychania. Przy wysokich stężeniach CO nie występują żadne sygnały ostrzegawcze (jak bóle głowy, nagła słabość itp.) Co gorsza, osłabienie i utrata przytomności uniemożliwiają nam ucieczkę.

Ogromne niebezpieczeństwo tlenek węgla stwarza dla kobiet w ciąży. Tlenek węgla, który przedostał się do organizmu matki, nawet w przypadku żadnych objawów chorobowych może doprowadzić do powikłań ciążowych a nawet śmierci płodu nawet w sytuacjach, gdy pozornie matce nic nie dolega.

OBJAWY ZATRUCIA

Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, mdłości, wymioty, osłabienie mięśni, charakterystyczne czerwono-różowe zabarwienie skóry głowy, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon.

POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU ZATRUCIA

Poszkodowanego należy jak najszybciej wynieść na świeże powietrze, kontrolować parametry życiowe /oddech i tętno/, w miarę możliwości podać tlen, ułożyć w pozycji bezpiecznej, wezwać pogotowie ratunkowe. Gdy stwierdzimy brak lub ustanie czynności życiowych niezwłocznie przystępujemy do akcji resuscytacyjnej.

JAK USTRZEC SIĘ PRZED CZADEM

Apelujemy o nie lekceważenie oznak nieszczelnych przewodów kominowych i o zdrowy rozsądek w podejmowanych naprawach i przeróbkach. Pamiętajmy że naprawą przewodów kominowych powinna zajmować się wykwalifikowana i uprawniona do tego osoba lub firma. Pamiętajmy o regularnych badaniach i czyszczeniu przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz kontroli urządzeń gazowych, bo w końcu chodzi tu o nasze i naszych bliskich życie i zdrowie!
Apelujemy o informowanie Straży Pożarnej o wyczuwalnym w mieszkaniu dymie lub innych niepokojących oznakach!

W celu zapewnienia bezpieczeństwa w Państwa mieszkaniach zalecamy stosowanie urządzeń monitorujących skład powietrza /czujników dymu/. Ich podstawowym zadaniem jest monitorowanie składu powietrza w pomieszczeniu, w którym zostały zamontowane i ostrzeganie przy pomocy sygnałów dźwiękowych i świetlnych o wystąpieniu niebezpiecznych stężeń gazów, których skład w powietrzu stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Urządzenie takie nie kosztuje zbyt wiele – kilkadziesiąt wydanych złotówek a będziecie Państwo mogli spać spokojnie nie martwiąc się o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

{"register":{"columns":[]}}