W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#Kulturawsieci – MKiDN promuje specjalną przestrzeń dla artystów na Patronite.pl!

06.04.2020

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza artystów i instytucje kultury na platformę Patronite.pl, gdzie dzięki współpracy ze Związkiem Cyfrowa Polska powstała specjalna przestrzeń #Kulturawsieci dedykowana twórcom. Ma ona ułatwić prezentowanie i upowszechnianie dorobku artystycznego w Internecie oraz pozyskiwanie od osób prywatnych wsparcia w postaci grantu finansowego.

kultura w sieci

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu Związku Cyfrowa Polska oferuje wsparcie techniczne i merytoryczne artystom, którzy będą chcieli skorzystać z tej formy prezentacji swojego dorobku. Wybrane dzieła będą prezentowane również na stronie internetowej MKIDN oraz na dedykowanym fanpage’u na Facebooku.

Specjalna przestrzeni #Kulturawsieci na Patronite.pl.

Akcja, jest skierowana nie tylko do artystów, którym stwarza szansę zaprezentowania swojej twórczości szerszemu audytorium, ale także do odbiorców kultury, umożliwiając im nawiązanie unikalnych relacji z artystami poprzez wspieranie ich twórczości.

Czym jest Patronite.pl?

Patronite.pl to pierwszy polski portal społecznościowy z e-mecenatem. Został założony ponad trzy lata temu przy wsparciu m.in.  Związku Cyfrowa Polska. Umożliwia każdemu twórcy zaprezentowanie swojej twórczości w Internecie i jednocześnie daje szansę na znalezienie mecenasów – za pośrednictwem serwisu artyści mogą uzyskiwać od osób prywatnych wsparcie w postaci grantu finansowego. Każdy z użytkowników sieci może być mecenasem wybranego twórcy.

Na stronie Patronite.pl wyodrębnione zostały następujące kategorie związane z kulturą:

•             muzyka - https://patronite.pl/kategoria/1/muzyka  

•             literatura - https://patronite.pl/kategoria/3/literatura

•             film - https://patronite.pl/kategoria/2/film  

•             malarstwo - https://patronite.pl/kategoria/21/malarstwo  

•             sztuka - https://patronite.pl/kategoria/10/sztuka  

•             teatr - https://patronite.pl/kategoria/13/teatr?page=1

•             rękodzieło - https://patronite.pl/kategoria/14/rekodzielo  

•             design - https://patronite.pl/kategoria/15/design  

•             grafika - https://patronite.pl/kategoria/20/grafika  

•             gry - https://patronite.pl/kategoria/5/gry

•             #Kulturawsieci - https://patronite.pl/kategoria/51/kulturawsieci

Jak dołączyć do akcji?

W przypadku posiadania profilu na Patronite.pl należy wysłać mail na adres kontakt@patronite.pl, w temacie wiadomości wpisując #Kulturawsieci, a w treści wklejając link do swojego profilu. Profil musi być przypisany przynajmniej do jednej z podanych wyżej kategorii.

Natomiast każdy, kto nie posiada profilu na platformie, musi przed wysłaniem maila zarejestrować się i wypełnić kreator profilu.

Zachęcamy do rejestracji i skorzystania z wyjątkowej szansy na promocję i pozyskanie regularnego wsparcia od swoich Patronów.

Jak wspieramy artystów i twórców - podsumowanie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło program „Kultura w sieci”, który składa się z dwóch elementów: programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu dotacyjnego, zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury. Program stypendialny jest kierowany do osób fizycznych, twórców i artystów. O dotację z programu NCK mogą się starać organizacje pozarządowe oraz instytucje kultury. Budżet programu wynosi 80 mln zł. Szczegóły

Ponadto MKiDN, promując akcję #Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie!, na stronie internetowej stworzyło zakładkę Kultura w sieci, w której zebrane zostały oferty online instytucji kultury, zarówno prowadzonych i współprowadzonych przez ministerstwo, jak i samorządowych. Podjęte działania umożliwiły szerokiemu gronu odbiorców kontakt ze sztuką m.in. poprzez zwiedzanie, oglądanie wirtualnych wystaw i spektakli, słuchanie koncertów czy korzystanie ze zbiorów i archiwów, które na co dzień nie są dostępne.

Dodatkowo MKiDN promuje specjalną przestrzeń dla artystów na platformie Patronite, na której mogą prezentować i upowszechniać swój dorobek artystycznego w Internecie, ale także pozyskiwać wsparcie w postaci grantu finansowego od osób prywatnych.