W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program wsparcia działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju

A2.5.1

W ramach KPO zaplanowano realizację inwestycji A2.5.1 Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako instytucja odpowiedzialna za realizację inwestycji (IOI) odpowiada za przygotowanie programu. Zadania IOI w zakresie inwestycji A2.5.1 realizuje Departament Narodowych Instytucji Kultury (DIK) przy współpracy z Jednostkami Wspierającymi (JW).

Jaki cel chcemy osiągnąć

Celem tej inwestycji jest zapobieganie długotrwałym negatywnym skutkom wywołanym przez pandemię COVID-19 oraz wsparcie zielonej i cyfrowej transformacji w sektorze kultury i sektorze przemysłów kreatywnych (SKK). W tym celu inwestycja zapewni wsparcie finansowe oraz pomoc techniczną dla artystów i MŚP.

W jaki sposób

Program składa się z części grantowej i części stypendialnej. Część grantowa skierowana jest do samorządowych instytucji kultury, przedsiębiorców prowadzących działalność kulturalną oraz organizacji pozarządowych. Wnioskodawcy w części grantowej będą ubiegać się o wsparcie przedsięwzięć, jak np. realizacja spektakli, koncertów, warsztatów, festiwali, wystaw, programów edukacyjnych i badawczych. Natomiast w części stypendialnej wnioskodawcy będą ubiegać się o wsparcie indywidualnej aktywności, jak np. koncerty, spektakle, wystawy, opracowanie materiałów do realizacji projektów, nagrania, opracowywanie zbiorów czy rezydencje artystyczne. Część stypendialna skierowana jest zatem do twórców indywidualnych. Stypendia przyznawane będą osobom fizycznym, zajmującym się twórczością, krytyką artystyczną, badaniami, animacją kulturalną na realizację określonego projektu stypendialnego w następujących dziedzinach: muzyka, taniec, kultura ludowa i tradycyjna, muzealnictwo, teatr, sztuki wizualne.

Jakie korzyści przyniesie

Dotacje z części grantowej zostaną przeznaczone na wsparcie realizacji przedsięwzięć związanych z:

  • podnoszeniem kompetencji cyfrowych i ekologicznych;
  • rozwijaniem działań kulturalnych/kreatywnych, takich jak koncerty, spektakle i wystawy, w tym w formatach wirtualnych;
  • tworzeniem programów edukacyjnych i warsztatów dotyczących architektury, projektowania i sztuk kreatywnych, aby pomóc artystom i projektantom w rozwijaniu ich umiejętności ekologicznych i cyfrowych;
  • tworzeniem warsztatów wspierających współpracę oraz wymianę wiedzy i umiejętności pomiędzy SKK oraz z sektorami nauki, technologii i biznesu;
  • opracowywaniem w ramach SKK nowych produktów i usług wykorzystujących przełomowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja, blockchain czy internet rzeczy.

Stypendia zapewnią wsparcie finansowe w szczególności na:

  • kursy dla artystów rozwijające ich umiejętności artystyczne i cyfrowe lub ekologiczne;
  • zindywidualizowane szkolenia zawodowe dla artystów;
  • stworzenie artystom możliwości spotkań w formatach wirtualnych lub bezpośrednich z lokalnymi, krajowymi i międzynarodowymi profesjonalistami z dziedziny sztuki, poprzez warsztaty i serie dyskusyjne;
  • stworzenie artystom możliwości współpracy w formatach wirtualnych lub bezpośrednich z profesjonalistami z innych sektorów, w tym nauki, technologii i biznesu.
{"register":{"columns":[]}}