W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi S.

16.07.2021

Baner ważny komunikat. W tle młotek

Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi S., jego żonie Iwonie S. i dwóm wspólnikom Zbigniewa S.

W stosunku do Zbigniewa S. akt oskarżenia obejmuje sześć zarzutów oszustwa lub usiłowania oszustwa, sześć zarzutów wyłudzenia zwrotu podatku VAT i dwa zarzuty dotyczące prania pieniędzy.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie ustaliła, że w okresie od maja 2011 roku do czerwca 2013 roku Zbigniew S. wykorzystując przepisy, dzięki którym spółki nabywające nieruchomości miały prawo do odliczeń podatkowych, wyłudził od Skarbu Państwa ponad 2 mln złotych. Usiłował również wyłudzić kwotę niemal 5 mln złotych, do czego jednak nie doszło w wyniku działań kontrolnych Urzędów Skarbowych.

Zbigniew S. wykorzystywał powiązane z nim spółki, które wyłącznie na potrzeby wyłudzenia podatku sporządzały umowy kupna-sprzedaży trzech nieruchomości. W nielegalnym procederze brała udział m.in. żona Zbigniewa S. – Iwona S. Po wyłudzeniu pieniędzy oskarżeni podjęli działania zmierzające do wyprania pieniędzy. W przypadku małżeństwa S. czynności te umożliwiły im kupno domu, w którym Zbigniew S. mieszkał przed ucieczką z Polski przed organami ścigania.

Nieruchomość ta o wartości 1 100 000 złotych została zabezpieczona przez prokuraturę na poczet orzeczenia przepadku równowartości korzyści osiągniętej z przestępstwa.

Za zarzucane Zbigniewowi S. czyny grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności, natomiast pozostałym oskarżonym do 10 lat pozbawienia wolności.

Zbigniew S. był już w przeszłości wielokrotnie skazywany, m.in. za finansowe oszustwa, przywłaszczenia, składanie fałszywych zeznań, znieważenia i zniesławienia, groźby karalne i stosowanie przemocy w celu zmuszenia funkcjonariusza do odstąpienia od czynności służbowej oraz publicznego nawoływanie do występku.

{"register":{"columns":[]}}