W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Komunikat w sprawie apelacji od wyroku uniewinniającego kierowniczkę Ikea

06.05.2022

Baner ważny komunikat. W tle młotek

Prokuratura Okręgowa Warszawa–Praga w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie apelację od wyroku z dnia 4 lutego 2022r. uniewinniającego osk. o czyn z art. 194 kk kierowniczkę sklepu Ikea w Krakowie.

Prokuratura nie zgadza się z ustaleniami Sądu, jakoby oskarżona nie popełniła zarzucanego jej przestępstwa, a zwolnienie z pracy pokrzywdzonego nie było motywowane jego przynależnością wyznaniową.

Zdaniem Prokuratury to nie  podane w wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyny były powodem zwolnienia Janusza Komendy z pracy, ale zadeklarowana we wpisie przynależność do Kościoła i niepoprawne politycznie przekonania religijne.

Przedmiotem ochrony przestępstwa z art. 194 kk jest wolność sumienia i wyznania w znaczeniu prawa do zachowania określonego światopoglądu religijnego i do wyrażania go w wybranej przez siebie formie. Wolność sumienia i wyznania wyraża się w swobodzie wyboru wyznania i swobodzie wyrażania przekonań religijnych. Przekonania religijne nie mogą stanowić kryterium w zakresie przyznawania lub też pozbawiania jakichkolwiek uprawnień. Pokrzywdzony w swojej wypowiedzi zacytował fragmenty Pisma Św. Jeden z zacytowanych fragmentów dotyczący czynów homoseksualnych stał się podstawą wypracowania stanowiska Kościoła Katolickiego odnośnie do tego zagadnienia. Pokrzywdzony jasno sprecyzował w swoim wpisie, że cytuje Pismo św. Wszystkie osoby, które się z tym wpisem zetknęły, miały świadomość tego, że wypowiada się jako osoba wierząca, jako katolik. Również w rozmowie z oskarżoną podkreślał, że zamieścił ten wpis, gdyż nie zgadza się ze zmuszaniem go przez pracodawcę do obchodzenia święta IDAHOD, ponieważ jest to sprzeczne z jego wiarą. Zwolnienie go z pracy  było przejawem dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na wyznanie.

Zaistniałe w sprawie uchybienia, zdaniem Prokuratury, powodują konieczność uchylenia zaskarżonego orzeczenia.

 

{"register":{"columns":[]}}