W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Administracja rządowa

Polska administracja rządowa jest ważnym partnerem Ministerstwa Spraw Zagranicznych przy realizacji zadań polskiej współpracy rozwojowej.

Zaangażowanie ministerstw i ich inicjatywy służą wsparciu reform i działań o charakterze systemowym w krajach partnerskich, przede wszystkim w wybranych państwach Partnerstwa Wschodniego: Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainie. Współpraca prowadzona przy współudziale instytucji państwowych krajów rozwijających się skutecznie wpływa na zmiany o zasięgu ogólnokrajowym.  Jednocześnie  to zaplecze eksperckie ma wpływ na budowę dwustronnych relacji z naszym krajem i sprzyja lepszemu porozumieniu międzyinstytucjonalnemu.

Warte podkreślenia jest zaangażowanie administracji państwowej w działania edukacyjno – informacyjne skierowane do polskiego społeczeństwa. W sposób przemyślany i odpowiedzialny instytucje państwowe przybliżają różnorodność i współzależność otaczającego świata i wyjaśniają przyczyny globalnych problemów społecznych. Wyjaśniają też rolę i wartość realizowanych np. programów stypendialnych kierowanych do obywateli krajów rozwijających się, którzy po powrocie w rodzinne strony stają się propagatorami polskiej myśli i mogą aktywnie uczestniczyć w budowaniu dwustronnych relacji.

Zasady współpracy MSZ z organami administracji rządowej w zakresie współpracy rozwojowej

Projekty i inne inicjatywy realizowane przez organy administracji rządowej muszą wpisywać się w priorytety określone dla danego kraju w dokumentach strategicznych, przede wszystkim w planie współpracy rozwojowej na dany rok. Dzięki temu wzajemnie uzupełniają się z działaniami innych podmiotów, np. organizacji pozarządowych.

Instytucje państwowe zainteresowane takimi działaniami muszą pamiętać, że nabór projektów organów administracji rządowej i jednostek im podległych obywa się nie później niż do końca pierwszego kwartału danego roku. Projekty są poddawane ocenie i rekomendowane do dofinansowania. Informacja o ostatecznie wybranych przedsięwzięciach do realizacji jest zamieszczana na stronie internetowej www.polskapomoc.gov.pl. 

{"register":{"columns":[]}}