W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wielostronne banki rozwoju

Jednym z istotnych wymiarów polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem instytucji wielostronnych jest zaangażowanie w działalność międzynarodowych banków rozwoju. Wzmacnia ono i uzupełnia nasze bilateralne działania pomocowe.

Mandaty wielostronnych banków rozwoju pozwalają nie tylko na angażowanie środków publicznych donatorów, ale także mobilizację kapitału prywatnego. To z kolei pozwala na realizację wspólnych inwestycji rozwojowych o dużej skali, które przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, tworzenia miejsc pracy, a tym samym ograniczania ubóstwa w krajach rozwijających się.

Współpraca z bankami rozwoju daje Polsce możliwość finansowania długoterminowego, przede wszystkim projektów infrastrukturalnych i środowiskowych, niezbędnych dla zrównoważonego rozwoju naszych partnerów. Banki rozwoju posiadają wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów zaawansowanych technicznie i technologicznie. Są również instrumentem wykorzystywania innowacji we współpracy rozwojowej, także pod kątem innowacji finansowych (m.in. blending i gwarancje). Współpraca z bankami daje też możliwość włączenia polskiego sektora prywatnego we współpracę rozwojową poprzez udział w międzynarodowych przetargach tych instytucji.

Polska aktywnie włącza się w prace Grupy Banku Światowego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, będąc ich udziałowcem, a także dokonując wpłat do funduszy powierniczych, które realizują ściśle zdefiniowane przez donatorów mandaty. Nie jest to jednak zamknięta kategoria partnerów wśród banków rozwoju.

Do najważniejszych obszarów współpracy należą m.in. inwestycje infrastrukturalne, a także inwestycje wspierające gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska, przeciwdziałanie i adaptację do zmian klimatu i bezpieczeństwo energetyczne państw rozwijających się.
 

{"register":{"columns":[]}}