W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Partnerzy społeczni

Partnerzy społeczni współpracy rozwojowej to organizacje pozarządowe, eksperci, akademicy oraz instytucje zaangażowane lub zainteresowane współpracą rozwojową, edukacją globalną, pomocą humanitarną oraz organizacje specjalizujące się we współpracy rozwojowej zdefiniowanej w ustawie z 16 września 2011 roku.

Organizacje pozarządowe są jednymi z głównych partnerów Ministerstwa Spraw Zagranicznych w tworzeniu i realizacji rocznych planów współpracy rozwojowej. MSZ prowadzi stały dialog z nimi w formie korespondencji, spotkań dwustronnych i wielostronnych, dyskusji w ramach specjalnych paneli i narad itp. 

Formy współpracy z partnerami społecznymi:

  • Dialog z organizacjami pozarządowymi 

1. Konsultacje społeczne projektów dokumentów i stanowisk rządowych

Konsultacjom społecznym podlegają projekty następujących dokumentów:
•    Wieloletniego programu współpracy rozwojowej oraz jego modyfikacji
•    Ewentualne propozycje nowelizacji aktów prawnych dot. współpracy rozwojowej, w tym ustawy o współpracy rozwojowej;
•    Stanowisk rządowych dotyczących współpracy rozwojowej stanowiących odpowiedź na dokumenty UE publikowane w formie białych ksiąg, zielonych ksiąg oraz komunikatów KE;
•    Inne dokumenty związane z współpracą rozwojową, które zostaną przez MSZ poddane konsultacji.

Tryb konsultacji dokumentów
Dokumenty kierowane do konsultacji społecznych są zamieszczane na stronie http://www.polskapomoc.gov.pl/ (a tam, gdzie wymagają tego inne przepisy również w BIP gov.pl/dyplomacja).

Czas na udział w konsultacjach wymaganych ustawą o współpracy rozwojowej powinien być nie krótszy niż dwa tygodnie. W informacji o otwarciu konsultacji podawane są dane teleadresowe niezbędne do zgłoszenia uwag do konsultowanych dokumentów. Ponadto na stronie http://www.polskapomoc.gov.pl/ upubliczniane będą uwagi do konsultowanego dokumentu zgłoszone w sposób przewidziany w ogłoszeniu. W ramach podsumowania konsultacji zamieszczana jest nowa wersja konsultowanego dokumentu, zawierająca zmiany wynikające z uwzględnienia zgłoszonych uwag oraz dokument przedstawiający podsumowanie zgłoszonych uwag i wyjaśnienia dot. powodów ich uwzględnienia bądź nieuwzględniania.

2. Spotkania konsultacyjne na szczeblu eksperckim, w tym z dyrektorami i pracownikami MSZ

Spotkania konsultacyjne na szczeblu eksperckim prowadzone mogą być z udziałem dyrektorów oraz/lub ekspertów pionu rozwojowego MSZ i innych departamentów realizujących działania o charakterze rozwojowym. Mają mniej formalny charakter i mogą być zwoływane ad-hoc z wybraną grupą ekspertów przez MSZ lub na wniosek jednego bądź kilku partnerów społecznych.

  • Udział przedstawicieli partnerów społecznych w Radzie Programowej Współpracy Rozwojowej

Rada Programowa Współpracy Rozwojowej ustanowiona przy ministrze właściwym do spraw zagranicznych, składa się z przedstawicieli administracji rządowej, Sejmu i Senatu, organizacji pozarządowych, organizacji pracodawców i środowiska naukowego. Na czele stoi Krajowy Koordynator Współpracy Rozwojowej, którym jest wiceminister właściwy do spraw współpracy rozwojowej. Rada pełni rolę opiniodawczo-doradczą.

  • Udział w konkursach dotacyjnych

Co roku MSZ ogłasza konkursy dotacyjne na projekty przygotowywane przez zarejestrowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 r. poz. 688, z późn. zm.) oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ww. ustawy, tj.:

a) stowarzyszenia, 

b) fundacje, 

c) osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego, 

d) spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2019 r. poz. 1468), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału pomiędzy swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników,                                                           

e) stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, 

f) spółdzielnie socjalne, 

g) niepubliczne szkoły wyższe, 

h) izby gospodarcze, 

i) izby rolnicze.

W konkursach MSZ oferty mogą również składać:
a)    publiczne szkoły wyższe, 
b)    instytuty badawcze, 
c)    a także Polska Akademia Nauk oraz jej jednostki naukowe i organizacyjne.

{"register":{"columns":[]}}