W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD) od utworzenia w 1961 r. podejmuje kwestie globalnego rozwoju gospodarczego i społecznego. 

kula ziemska ze strzałkami i napisem OECD Better policies for better lives

Ma na celu wspieranie polityki i działania na rzecz poprawy gospodarczego i społecznego dobrobytu ludzi na całym świecie. Do OECD należy obecnie 36 państw, wśród których są kraje najbardziej rozwinięte gospodarczo, a także te z gospodarkami wschodzącymi. Polska dołączyła do organizacji w 1996 roku. Unia Europejska, reprezentowana przez Komisję Europejską, uczestniczy formalnie w obradach oraz pracach OECD i jej organów, jedynie bez prawa udziału w głosowaniach przy podejmowaniu decyzji.

 

Komitet Pomocy Rozwojowej (ang. Development Assistance Committee, DAC) jest organem OECD, którego zadaniem jest wypracowywanie standardów udzielania pomocy krajom rozwijającym się oraz zwiększanie jej efektywności. DAC OECD służy jako forum dialogu nt. współpracy rozwojowej, umożliwiając wykorzystywanie doświadczeń partnerów i wspomagając formułowanie programów współpracy rozwojowej.

W tym celu Komitet:
•    przyjmuje wytyczne (policy guidelines) i rekomendacje w zakresie pomocy rozwojowej;
•    przeprowadza ocenę (w formule peer review) krajowych programów pomocowych poszczególnych państw członkowskich;
•    publikuje statystyki i raporty z zakresu współpracy rozwojowej.

Państwo członkowskie OECD ubiegające się o członkostwo w Komitecie musi spełnić trzy warunki:
1)    przyjąć odpowiednią strategię, politykę i działania oraz rozwiązania instytucjonalne w zakresie współpracy rozwojowej,
2)    osiągnąć akceptowalny poziom udzielanej pomocy rozwojowej (punktem odniesienia są: minimalna wielkość pomocy w wysokości 100 mln USD lub wskaźnik porównawczy środków pomocowych w stosunku do dochodu narodowego brutto na poziomie 0,2%),
3)    prowadzić system monitoringu i ewaluacji programów współpracy rozwojowej.

Polska przez szereg lat aktywnie uczestniczyła w pracach DAC, a formalne członkostwo uzyskała 22 października 2013 r. W ramach obowiązków wynikających z członkostwa Polska dąży do realizacji wytycznych, przyjętych przez Komitet i stosowania się do jego rekomendacji. Dostarcza także pełne informacje statystyczne dotyczące wielkości udzielanej pomocy zagranicznej.

Ważnym organem wspierającym prace Komitetu Pomocy Rozwojowej jest Dyrekcja Współpracy Rozwojowej OECD (ang. Development Co-operation Directorate, DCD). Zapewnia profesjonalne analizy i doradztwo w zakresie współpracy rozwojowej, dotyczące m. in. efektywności pomocy, zarządzania przez rezultaty (results-based management, RBM), monitoringu i ewaluacji, zaangażowania sektora prywatnego i innych przekrojowych zagadnień. 

W ramach DAC OECD funkcjonują także grupy robocze, które zajmują się poszczególnymi dziedzinami współpracy rozwojowej na poziomie eksperckim, np. Working Party on Development Finance Statistics (WP-STAT), Network on Development Evaluation (EVALNET), Network on Gender Equality (GENDERNET), International Network on Conflict and Fragility (INCAF) i inne. 

Ponadto, raz do roku organizowane jest spotkanie Komitetu Pomocy Rozwojowej na Wysokim Szczeblu (ang. DAC High Level Meetings), podczas którego określany jest ogólny kierunek polityki państw OECD w zakresie współpracy rozwojowej oraz dyskutowane są najważniejsze kwestie mające wpływ na współpracę rozwojową w skali globalnej. Również corocznie zbiera się Komitet na szczeblu wyższych urzędników (ang. DAC Senior Level Meetings), aby omówić bieżące sprawy związane ze współpracą na rzecz rozwoju.
 

Materiały

Strona oficjalna Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju
{"register":{"columns":[]}}