W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sytuacja humanitarna w Donbasie - wojna, izolacja, kwarantanna

27.04.2020

Caritas Mariupol przy wsparciu Fundacji Most Solidarności i Polskiej pomocy pomimo epidemii, kontynuuje działalność w strefie buforowej we wschodniej Ukrainie, niosąc pomoc medyczną.

Lekarza w stroju ochronnym, maseczce i goglach rozmawia z pacjentką w kolorowej chuście w domu, w którym widnieją obrazy świętych.

Bogdan Rudkowski, lekarz Caritas Mariupol pracujący wśród chorych w Donbasie pisze o pomocy udzielanej potrzebującym w strefie przyfrontowej na Ukrainie:

"Ulice miasteczek i wsi leżących w strefie buforowej w Donbasie, opustoszałe od czasu wojny, podczas kwarantanny stały się teraz całkowicie wyludnione. W ciągu pięciu lat wojny, wielu ludziom w strefie buforowej udało się stracić nadzieję, zaakceptować żałobę na ich ziemi i ponownie uwierzyć w teraźniejszość i przyszłość, ale... Ale kłopoty znów zapukały do drzwi tego mikroświata. Pandemia koronawirusa COVID-19. Te słowa przerażają większość ludzkości. Wróg, którego nie widzisz ani nie słyszysz. Kolejne dni kwarantanny mijają. Ludzie potrzebują nadziei, ludzie potrzebują pomocy i wsparcia”.

Caritas Mariupol pomimo epidemii, kontynuuje działalność w strefie buforowej we wschodniej Ukrainie w ramach projektu „Model usług społecznych i opieki medycznej w regionie Donieckim na Ukrainie” przy wsparciu Fundacji Most Solidarności, Polskiej pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

50 opiekunów w 13 wioskach strefy buforowej opiekuje się 150 potrzebującymi, starszymi beneficjentami, dbają o ich zdrowie zgodnie z wytycznymi dot. zachowania środków bezpieczeństwa. Opiekunowie zawsze rozmawiają przez telefon z beneficjentami, przestrzegając wszystkich zasad zapobiegania zakażeniom koronawirusem zalecanych przez rząd oraz Światową Organizację Zdrowia: zachowują dystans, dezynfekcję produktów, stosują środki higieny, wietrzą pomieszczenia. Dwie ekipy medyczne Caritas Mariupol, złożone każda z lekarza i pielęgniarki dwa razy w tygodniu, wyjeżdżają do strefy buforowej. Trzy dni w tygodniu praca odbywa się zdalnie z Centrum Medycznego Caritas Mariupol. Lekarze opracowali strategię działania w przypadku zarażeń i stosowania środków bezpieczeństwa w czasie kwarantanny. Ekipy medyczne monitorują sytuację w strefie buforowej poprzez kontakty z odpowiednimi urzędami oraz wyjazdy na miejsce. W trakcie wizyt domowych badają systematycznie opiekunów i beneficjentów pod kątem objawów koronawirusa. Prowadzą zajęcia edukacyjne z opiekunami dot. zasad zapobiegania COVID-19, zasadami higieny i kontaktu z beneficjentami. Prowadzą akcje informacyjne zgodnie z zaleceniami WHO dotyczącymi zapobiegania zakażeniu koronawirusem wśród mieszkańców strefy buforowej.

Odsetek ludzi starszych żyjących na terenie objętym konfliktem, wzdłuż linii rozgraniczenia to ponad 40%. Większość z nich ma dodatkowe schorzenia. Są więc w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań i infekcji. Sytuację komplikuje fakt, że często mają ograniczony dostęp do podstawowych artykułów higienicznych, czystej wody, żywności i usług zdrowotnych.

Od 12 marca został zawieszony transport publiczny w strefie kontrolowanej przez rząd ukraiński. Spowodowało to utrudnienie w dostępie do sklepów spożywczych, aptek, placówek medycznych, bankowości i inne usług. Wioski w strefie buforowej są obecnie odcięte od jakiejkolwiek pomocy.

Od 16 marca rząd wprowadził ograniczenia dotyczące przekraczania linii kontaktowej i od 22 marca checkpointy między strefą kontrolowaną i niekontrolowaną przez rząd ukraiński zostały zamknięte po obu stronach. Utrudniło to kontakty rodzinne oraz uniemożliwiło wypłacanie emerytur i świadczeń socjalnych dla osób ze strefy niekontrolowanej przez rząd ukraiński. Ludzie więc są zagrożeni nędzą i niezdolni zapłacić za leki i żywność.

Misja ONZ ds. monitorowania praw człowieka na Ukrainie odnotowała w marcu 19 ofiar związanych z konfliktem (2 osoby zabite i 17 rannych). Jest to wzrost równy całkowitej liczbie zarejestrowanych ofiar za poprzednie 5 miesięcy. Sytuacja na wschodniej Ukrainie cały czas jest bardzo niestabilna. Od marca 2014 roku konflikt dotknął ponad 5,2 miliona ludzi, z czego według szacunków unijnych, 3,5 miliona nadal potrzebuje pomocy humanitarnej. Potrzeby stale rosną ze względu na słabą sytuację ekonomiczną ludności dotkniętej konfliktem, głównie na obszarach, które nie są kontrolowane przez rząd w Kijowie. Dostęp do pomocy humanitarnej jest tam jeszcze bardziej ograniczony z powodu pandemii koronawirusa. Prowadzony na tych terenach ostrzał utrudnia dostarczanie podstawowych dóbr, takich jak woda i prąd, po obu stronach linii rozgraniczającej.

Materiał przygotowany przez Martę Titaniec, Fundacja Most Solidarności.

Materiały

Oficjalna strona Fundacji Most Solidarności

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}