W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca 2016

W 2016 r. Polska kontynuowała wsparcie wdrażania kluczowych reform wynikających z Umowy Stowarzyszeniowej UE-Ukraina oraz innych reform istotnych dla Ukrainy. W zakresie reformy samorządowej, Polskie działania koncentrowały się przede wszystkim na funkcjonowaniu nowo połączonych hromad. Polska włączyła się również w realizację programu EU Ukraine Local Empowerment Accountability and Development (U-LEAD), jednego z głównych instrumentów wsparcia reformy samorządowej na Ukrainie. Ponadto, we wspołpracy z rządami Kanady i Szwajcarii, zorganizowano szereg szkoleń, staży i wizyt studyjnych dla władz lokalnych i regionalnych. W obszarze reformy oświaty, polscy eksperci zaangażowali się w opracowanie założeń nowej podstawy programowej dla ukraińskich szkół, doskonalenie nauczycieli oraz dostosowanie statusu i awansu zawodowego nauczycieli do standardów europejskich.

MSZ kontynuowało również wsparcie dla reformy antykorupcyjnej organizując we współpracy z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym szkolenie dla przedstawicieli ukraińskich instytucji. Ze śródkow polskiej pomocy Ministerstwo Finansów wspierało ukraińskie instytucje walczące z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Z kolei Urząd Komisji Nadzoru Finansowego realizował działania z zakresu wzmocnienia zdolności instytucjonalnych i operacyjnych Narodowej Komisji Papierow Wartościowych i Giełdy Ukrainy. W obszarze rozwoju systemów zarządzania kryzysowego polskie działania  wspierały tworzenie ochotniczych oddziałów ratowników medycznych, profesjonalizację pracy służb pożarniczych i ratowników górskich.

Z powodu przedłużającego się kryzysu na Ukrainie, od 2016 r. część projektów z zakresu pomocy rozwojowej stanowiło uzupełnienie oraz wzmocnienie akcji humanitarnych na rzecz osób przesiedlonych w wyniku działań wojennych na wschodzie Ukrainy. Projekty te służyły integracji społecznej ukraińskich uchodźców ze społecznością przyjmującą oraz rozwijaniu możliwości ich samodzielnego funkcjonowania. W sześciu miastach Ukrainy utworzono centra wsparcia i integracji przesiedlonych rodzin, gdzie udzielana jest pomoc socjalna i psychologiczna.

W obszarze przedsiębiorczości Polska kontynuowała zaangażowanie na rzecz poprawy jakości kształcenia zawodowego i promocji przedsiębiorczości wśród ukraińskiej młodzieży oraz na obszarach wiejskich. Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło realizację dwuletniego projektu, finansowanego ze środków polskiej pomocy, którego celem jest wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Ukrainy oraz konkurencyjności regionów. Polska, poprzez kolejne wsparcie dla projektu Program NZ ds. Rozwoju (UNDP), wspierała samozatrudnienie i tworzenie nowych miejsc pracy wśród ludności dotkniętej konfliktem na Ukrainie. Beneficjenci projektu oprócz szkoleń otrzymali wsparcie finansowe na rozpoczęcie lub reaktywację działalności gospodarczej.

W 2016 r. Ukraina była trzecim co do wielkości biorcą polskiej dwustronnej współpracy rozwojowej.

Łączna ODA na rzecz Ukrainy wyniosła 95,03 mln PLN

{"register":{"columns":[]}}