W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Wolontariusze na sygnale"- stacjonarna i wyjazdowa pierwsza pomoc medyczna dla mieszkanców gminy Kukirango w Tanzanii

auto terenowe pełniące funkcję ambulansu

Polskie wolontariuszki wspierają kadrę medyczną ośrodka zdrowia w Tanzanii

W ramach projektu wolontariuszki – lekarka i ratowniczka medyczna – przez 3 miesiące pracowały w przychodni w wiosce Kiabakari, pomagając najbardziej potrzebującym pacjentom, wykonując konsultacje medyczne i badania przesiewowe. W ramach swoich obowiązków zrealizowały szkolenia z pierwszej pomocy dla uczniów i nauczycieli z 8 szkół podstawowych gminy, a także przeszkoliły kadrę medyczną ośrodka zdrowia w Kiabakari z obsługi i wykorzystania w diagnostyce sprzętu medycznego zakupionego w ramach projektu. Wolontariuszki pomagały ponadto w przygotowaniu i organizacji pracy mobilnej kliniki medycznej, która w wybrane dni tygodnia objeżdżała wioski oddalone od centrum gminy. Na zakończenie projektu wolontariuszki zorganizowały Festyn Pierwszej Pomocy, na którym przeszkolone wcześniej dzieci i pracownicy ośrodka mogli przetestować swoje umiejętności z zakresu resuscytacji, reanimacji i pomocy przedmedycznej. Wolontariuszki podczas pobytu w Tanzanii prowadziły bloga https://kiabakari.org/blog-wolontariusze-na-sygnale/

Podmiot wdrażający: Fundacja Kiabakari

Wysokość dofinansowania: 146 500 PLN

Miejsce realizacji: Kukirango, Tanzania

***

Z początkiem września Katarzyna Pogorzelska - lekarka medycyny i Ania Woźniak - ratowniczka medyczna rozpoczęły pracę w ośrodku zdrowia w Kiabakari w Tanzanii. Kontynuują one wcześniejsze działania medyczne realizowane przez Fundację Kiabakari w ramach projektu „Wolontariusze na sygnale”.

W ramach trzymiesięcznego pobytu sfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych wolontariuszki przeprowadzą szkolenia pierwszej pomocy w siedmiu szkołach podstawowych na terenie gminy Kiabakari. Ich zadaniem będzie także wsparcie kadry medycznej w miejscowej klinice zdrowia w utworzeniu mobilnej klinki, która dotrze z opieką lekarską do wiosek w gminie Kukirango. Dla ratowania życia i zdrowia duże znaczenie ma pierwsza pomoc. Dlatego też Ania i Kasia będą szkoliły uczniów i nauczycieli szkół podstawowych gminy z zasad jej udzielania.

„Cieszę się że to właśnie w Tanzanii będę mogła realizować swój projekt, gdyż Afryka od dawna jest bliska memu sercu. Zdecydowałam się na wolontariat, ponieważ lubię nowe wyzwania, a pomaganie innym przynosi mi dużo satysfakcji (…).” – mówi Kasia.

„Możliwość wyjazdu do Tanzanii i praca w projekcie medycznym Wolontariat Polska pomoc jest niewątpliwie ogromnym wyzwaniem oraz odpowiedzialnością, ale wiąże się to z możliwościami. Dla mnie będzie to sprawdzenie się w zupełnie nowym środowisku, zdecydowanie nowe doświadczenia, wiedza, ‘patenty’, obcowanie z inną kulturą oraz innymi problemami, których nie doświadczę w pracy zawodowej w Polsce.” – dodaje Ania.

W ośrodku Polki powitano serdecznie. Od pierwszych dni pracy towarzyszą one miejscowej lekarce w gabinecie przyjmując pacjentów, badając ich, diagnozując i przepisując leki. Część dnia spędzają w laboratorium na diagnostyce, a drugą część na pracy z mikroskopem. Czasem asystują przy porodach.

By poprawić jakość specjalistycznej opieki medycznej w ośrodku zdrowia w Kiabakari, wolontariuszki zawiozły do Tanzanii sprzęt medyczny zakupiony ze środków Polskiej pomocy. Oprócz leków i kroplówek, niezastąpiony w diagnozowaniu pacjentów jest aparat EKG. Został on już wykorzystany przy badaniu pacjenta po urazie klatki piersiowej. Ponadto, Kasia i Ania poprowadzą szkolenia personelu medycznego z obsługi sprzętu medycznego w ośrodku zdrowia w Kiabakari. Podzielą się też swoimi doświadczeniami z pracy w terenie i w karetce pogotowia.

Więcej informacji o ich działaniach na stronie Fundacji Kiabakari: http://kiabakari.org/blog-wolontariusze-na-sygnale/  

 

 

Dotowany: Fundacja Kiabakari

Kwota: 146 500 PLN

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}