W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca 2019

W 2019 roku Polska kontynuowała wsparcie dla Tanzanii w obszarach priorytetowych takich jak: kapitał ludzki, ochrona środowiska, przedsiębiorczość i sektor prywatny. Dzięki zrealizowanym projektom poprawiono infrastrukturę lokalnych ośrodków zdrowia i edukacyjnych, podniesiono kwalifikacje personelu medycznego oraz kadr nauczycielskich i akademickich Tanzanii, wprowadzono innowacyjne rozwiązania i wzmocniono konkurencyjność lokalnych przedsiębiorstw i kooperatyw. Wdrażane były także projekty z zakresu ochrony środowiska, w tym zarządzania zasobami wodnymi i ochrony bioróżnorodności. Realizowane projekty miały na uwadze kwestie włączenia do działań projektowych grup nieuprzywilejowanych w tym m.in: kobiet, dzieci (w tym sierot), młodzieży, bezrobotnych.

W 2019 roku w Tanzanii zostało zrealizowanych 10 projektów pomocowych, w tym pięć przez polskie organizacje pozarządowe oraz pięć przez Ambasadę RP w Dar es Salaam. Dzięki projektom polskich NGOs finansowanym z Polskiej pomocy wsparto rozwój sektora mleczarskiego w regionie Kilimandżaro, rozwój sektora uprawy i przetwórstwa orzechów nerkowca w dystrykcie Mkuranga; wyremontowano i doposażono ośrodki weterynaryjne Livestock Training Agency w Tengeru i Sokoine Agriculture University w Morogoro (w tym stworzono pierwsze laboratorium na potrzeby badań weterynaryjnych). Rozpoczęto budowę i programy szkoleniowe Centrum Wsparcia Kobiet z dzielnicy Tandale w Dar es Salaam, rozbudowano infrastrukturę, doposażono i przeszkolono personel medyczny w ośrodkach zdrowia w Nyangao i Mtwarze na południu Tanzanii. Wszystkie realizowane w 2019 roku projekty NGOs to projekty dwumodułowe. W 2020 roku realizowane są II moduły wymienionych projektów.

W 2019 roku projekty Ambasady RP w Dar es Salaam dotyczyły m.in. kwestii ochrony środowiska, w tym poprawy ochrony różnorodności biologicznej poprzez ochronę wód i zrównoważone rolnictwo w obszarze zlewni Mkoji w Mbeyi w południowej Tanzanii. Pozostałe projekty Ambasady dotyczyły poprawy warunków życia kobiet, sierot i młodzieży w regionie Kilimandżaro, poprawy diagnostyki w zakresie wykrywania przypadków gruźlicy w regionach Dodoma i Morogoro, zakupu autobusu szkolnego dla placówki edukacyjnej w Kiabakari.

W listopadzie 2019 roku MSZ RP i Ministerstwo Wody Tanzanii podpisały porozumienie o współpracy w sektorze wodnym (Memorandum of Understanding on water management system, safe water supply and wastewater treatment including energy production in Tanzania). Dzięki implementacji porozumienia możliwe będzie wdrażanie wspólnych projektów przy wykorzystaniu polskich technologii uzdatniania wody, recyklingu odpadów oraz budowy domów energooszczędnych. Jako część pilotażową projektu przeprowadzono konferencję z udziałem polskich ekspertów dla przedstawicieli tanzańskiego sektora wodnego w zakresie zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi.

 

Łącznie ODA na rzecz Tanzanii w 2019 roku wyniosła 39 052 289 PLN

Materiały

Raport roczny 2019

Zdjęcia (1)

Inicjatywy 2019

zobacz wszystkie
{"register":{"columns":[]}}