W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kupujesz lub sprzedajesz ręcznie wykonane kosmetyki? Pamiętaj o ważnych zasadach

19.10.2023

brak

Jeśli sprzedajesz lub kupujesz produkty kosmetyczne za pośrednictwem platform sprzedażowych, które często są promowane w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, itp.), pamiętaj o swoich prawach i obowiązkach.

Sprzedaż produktów kosmetycznych

Jeśli samodzielnie produkujesz kosmetyki, twój produkt musi:

  • posiadać raport bezpieczeństwa,
  • być zgłoszony w CPNP (portal zgłaszania produktów kosmetycznych – ang. Cosmetic Products Notification Portal),
  • być oznakowany zgodnie z wymaganiami.

Do produkcji swoich produktów wybieraj odpowiednie składniki i przeprowadzaj ocenę ich bezpieczeństwa.

Każdy produkt kosmetyczny musi być prawidłowo oznakowany – na opakowaniu powinny zostać umieszczone pełne informacje – m.in. przeznaczenie kosmetyku, lista składników czy nazwa producenta.

Kosmetyki importowane spoza Unii Europejskiej również muszą spełniać wszystkie wymagania przewidziane w przepisach. Jako importer jesteś odpowiedzialny za sprowadzone produkty, nawet jeśli importujesz pojedyncze sztuki.

Wielkość produkcji czy określanie produktu jako „naturalny”, „ekologiczny”, „domowy” nie zwalnia z obowiązku spełnienia przez twoje produkty wszystkich wymagań dotyczących kosmetyków. Podlegasz nadzorowi na takich samych zasadach jak inni wytwórcy i producenci.

Pamiętaj, że bez względu na skalę produkcji, bezpieczeństwo i zdrowie klientów zawsze musi być priorytetem.

Kupowanie produktów kosmetycznych

Dokładnie sprawdzaj produkty kosmetyczne, które kupujesz za pośrednictwem platform sprzedażowych. Nie kupuj podejrzanych kosmetyków. To, że produkt jest sprzedawany w Internecie, nie ma wpływu na wymagania dotyczące jego bezpieczeństwa.

Upewnij się, że produkt ma prawidłowe oznakowanie, w tym pełną listę składników, nazwę producenta, datę ważności lub znak PAO (międzynarodowe oznaczenie, które wskazuje termin przydatności produktu po otwarciu opakowania – ang. Period After Opening).

 

{"register":{"columns":[]}}