W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

COP24

13.12.2018

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki uczestniczył dziś w dwóch wydarzeniach organizowanych w ramach Szczytu Klimatycznego ONZ COP24.

Wiceminieter R. Zarudzki podczas wystapienia na COP24

Podczas II spotkania międzynarodowej Inicjatywy „4‰ – gleba na rzecz bezpieczeństwa  żywnościowego i klimatu” wiceminister wskazał na wyzwania, jakie dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego stanowi zmieniający się klimat i postępująca urbanizacja. Podkreślił znaczenie właściwego gospodarowania glebą i rolę, jaką ona pełni
w środowisku przyrodniczym, jak również w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego i dobrobytu każdego mieszkańca Ziemi. Odnosząc się do Wspólnej Polityki Rolnej, jak również do krajowych dokumentów strategicznych, takich jak Plan dla wsi, zaprezentował przykłady konkretnych działań wobec problemów, z jakimi mierzy się polskie i europejskie rolnictwo, w tym działań na rzecz zapobiegania skutkom suszy i innym zmianom klimatycznym.

– Racjonalna gospodarka glebami rolniczymi powinna koncentrować się na ochronie istniejących i budowaniu nowych zasobów węgla organicznego w glebie i biomasie pochodzenia rolniczego – podkreślił podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki i zadeklarował gotowość Polski do podejmowania i upowszechniania działań zmierzających do realizacji celów, jakie postawili sobie członkowie Inicjatywy.

Wiceminister uczestniczył ponadto w konferencji organizowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która była poświęcona kwestiom działań na rzecz klimatu i zwalczania zjawiska głodu.

Wskazał na ścisły związek rolnictwa i klimatu. Zwrócił uwagę, że zmiany klimatyczne stają się coraz większym wyzwaniem dla ludzkości, w tym w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego.

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki zaprezentował działania podejmowane w Polsce na rzecz adaptacji sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu, jak również formalne wymogi dotyczące systemów produkcji rolnej, które rolnicy muszą spełniać, aby uzyskać wsparcie w ramach instrumentów krajowej i unijnej polityki rolnej. Podkreślił priorytetowe zadania, jakie Polska podejmuje, aby pełniej wykorzystać potencjał rolnictwa na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego, zwiększyć jego odporność na procesy globalizacji, respektując zasady zrównoważonego rozwoju, w tym ochrony środowiska naturalnego i klimatu.

Zdjęcia (6)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.12.2018 16:23 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
14.12.2018 16:23 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}