W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata o Izbach Rolniczych w Olsztynie

09.05.2019

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki uczestniczył wczoraj w konferencji pt.: „Rola Izb Rolniczych w kształtowaniu i realizacji polityki rolnej państwa”.

Wiceminister R. Zarudzki podczas wystąpienia w Olsztynie

Konferencja odbywała się w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.

Wiceminister Zarudzki przedstawił politykę rolną Rządu RP oraz rolę samorządu rolniczego w jej kształtowaniu i realizacji. Wiceminister podkreślił szczególną rolę doradztwa rolniczego, która w kontekście AKIS w przyszłym okresie programowania zwiększy się i zmieni nieco swój charakter. Zdaniem wiceministra tylko silne doradztwo rolnicze może zapewnić zrównoważony rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, co przełoży się na jeszcze większą konkurencyjność polskich gospodarstw w Europie.

Uczestniczący w spotkaniu posłowie: Krzysztof Jurgiel i Robert Telus informowali o roli Sejmu w realizacji polityki rolnej państwa.

O działalności Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej oraz jej roli w kształtowaniu i realizacji polityki rolnej państwa mówił jej prezes Jan Heichel.

W ożywionej dyskusji głos zabrało wielu rolników. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz zwracał uwagę na potrzebę funkcjonowania bezstronnej reprezentacji rolników jaką jego zdaniem winna być izba rolnicza, dziękując jednocześnie Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi za owocną współpracę. Podkreślił ważną rolę jaką pełnią Ośrodki Doradztwa Rolniczego oraz zachęcał rolników do wzięcia udziału w zbliżających się wyborach do samorządu rolniczego w całym kraju.

Dyskusja dotyczyła ponadto głównych problemów rolnictwa i obszarów wiejskich w województwie warmińsko-mazurskim. Omawiano kwestie związane z radzeniem sobie z problemami niedoboru wody, które praktycznie co roku dają się we znaki warmińsko-mazurskim rolnikom oraz z problemami afrykańskiego pomoru świń, lokalizacji inwestycji i rozwoju gospodarstw o różnej skali produkcji – zarówno tych średnich i większych, jak i mniejszych, ekologicznych oraz zajmujących się drobnym przetwórstwem.

W debacie uczestniczyli: europarlamentarzysta Karol Karski, rolnicy, samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji, biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, innych instytucji okołorolniczych z terenu województwa.

Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany poglądów, a na podstawie wniosków przedstawionych przez uczestników konferencji zostaną opracowane założenia zmian w ustawie o Izbach Rolniczych oraz propozycje w zakresie polityki rolnej województwa warmińsko-mazurskiego

 

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.05.2019 14:06 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
10.05.2019 14:06 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}