W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejskie Fundusze dla Rybactwa – spotkania konsultacyjne ze środowiskiem rybackim

24.01.2024

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi 23 stycznia 2024 r. odbyły się spotkania konsultacyjne dotyczące przygotowywanych zmian w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa (FER) oraz wdrażania Priorytetu 1. programu Europejskie Fundusze dla Rybactwa na lata 2021-2027. W spotkaniach uczestniczył sekretarz stanu w MRiRW Jacek Czerniak.

sekretarz stanu w MRiRW Jacek Czerniak

Spotkanie z przedstawicielami środowiska rybackiego

We wtorek rano sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się z Zespołem ds. Śródlądowej Gospodarki Rybackiej i Wędkarskiej, który jest organem pomocniczym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawach związanych z prowadzeniem gospodarki rybackiej w powierzchniowych wodach śródlądowych.

– To niezwykle cenne, że mogę współpracować z profesjonalistami, którzy zajmują się rybactwem zawodowo. Również w przyszłości chciałbym mieć możliwość korzystania z bezpośrednich konsultacji z przedstawicielami branży – powiedział wiceminister Czerniak.

Kwestie poruszone na spotkaniu

Podczas spotkania omówiono sprawy związane z przygotowaniem:

  • zmian harmonogramu przeprowadzania naborów w ramach wdrażania Programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa (FER) na lata 2021-2027;
  • propozycji zmian Programu FER z uwagi na potrzebę przesunięcia części środków
    z przeznaczeniem na rekompensaty wodnośrodowiskowe.

Dyskutowano również na temat propozycji metodyki i sposobu wypłaty ewentualnych rekompensat za szkody wyrządzane przez kormorany na stawach hodowlanych.

– Zespół pozytywnie ocenił zaproponowane przez resort rozwiązania. To dowód na to, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom wszystkich środowisk – podkreślił sekretarz stanu.

Wiceminister Czerniak wyraził również zadowolenie z faktu, że poza dyskusją na tematy przewidziane agendą spotkania pojawiły się także wnioski na przyszłość, dotyczące podejmowania wspólnych działań w innych sprawach, istotnych z punktu widzenia branży rybackiej.

– Cieszę się, że dzięki merytorycznej współpracy udało nam się wypracować konsensus. Dziękuję Państwu za owocne spotkanie – podsumował pierwszy dzień konsultacji wiceminister Jacek Czerniak.

Wdrażanie Priorytetu 1.

Po południu wiceminister Jacek Czerniak wziął udział w spotkaniu, którego celem było ustalenie i doprecyzowanie warunków przyznawania pomocy, w ramach wybranych działań Priorytetu 1. Europejskich Fundusze dla Rybactwa, w szczególności dla „Tymczasowego zaprzestania działalności połowowej”, oraz wprowadzenie ewentualnych zmian w harmonogramie naborów.

Ustalenia

W wyniku konsultacji uzgodnione zostały środki ochronne w postaci okresów ochronnych dla niektórych gatunków ryb, dzięki czemu, zgodnie z prawem unijnym, możliwe będzie uruchomienie działania „Tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej”.

Ustalono, że stawka dzienna za każdy dzień zaprzestania działalności połowowej będzie jednakowa dla wszystkich segmentów floty rybackiej. Podczas konsultacji podjęto również decyzję o relokacji niektórych środków, np. z działania „Zwiększenie efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji CO2” do działania „Dywersyfikacja działalności rybackiej”.

Uczestnicy spotkania doprecyzowali także szczegóły dotyczące możliwości uczestnictwa w naborach dla działania „Dywersyfikacja i tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej”. Odnieśli się również do zmian w harmonogramie i wskazali, że nabory dla działania „Kapitał ludzki” powinny odbywać się raz na pół roku. Zaakceptowali też przeniesienie naborów na dofinansowania, w ramach działania „Dywersyfikacja działalności rybackiej”, z lutego na sierpień 2024 r.

Dyskusja

Podczas dyskusji przedstawiciele środowiska rybackiego zgłaszali swoje uwagi, propozycje i pytania, m.in. w zakresie wysokości pomocy, okresu zachowania trwałości operacji, problematyki związanej z rekompensatami za szkody wyrządzone w połowach, możliwości otrzymania pomocy na wykorzystanie OZE, wykorzystywania badań naukowych dla wzmocnienia i rozwoju sektora rybołówstwa oraz kwestii związanych z kontrolą i elektronicznym raportowaniem.

– Dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania za wypracowane porozumienie oraz wspólne ustalenia – powiedział sekretarz stanu Jacek Czerniak i zapowiedział, że planowane są kolejne spotkania konsultacyjne związane z wdrażaniem i realizacją Funduszy Europejskich Funduszy dla Rybactwa.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}