W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gleba

W dniu 17 listopada 2021 r. Komisja Europejska przyjęła komunikat w sprawie Strategii UE na rzecz ochrony gleb 2030 r. – korzyści ze zdrowych gleb dla ludzi, żywności, przyrody i klimatu.

Strategia glebowa określa zakres i wskazuje konkretne działania jakie należy podjąć na rzecz ochrony gleb aby osiągnąć zakładane cele Europejskiego Zielonego Ładu dotyczące łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do nich, bioróżnorodności, bezpieczeństwa żywnościowego, zerowego zanieczyszczenia, ochrony zdrowia ludzkiego, zwiększenia ponownego wykorzystania gruntów oraz zmniejszenia zajmowania nowych terenów.

Strategia na rzecz ochrony gleb 2030

Cele ochrony gleb są realizowane m.in. poprzez interwencje zawarte w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej (PS WPR) na lata 2023-2027 r.

W obecnym okresie programowania położono duży nacisk na realizację celów środowiskowych i klimatycznych, a jedną z potrzeb adresowanych przez zaplanowane interwencje jest „Ochrona zasobów i poprawa jakości gleb”. W Planie promowane są praktyki służące zachowaniu materii organicznej w glebie, dbaniu o właściwy odczyn gleby, zasobność w składniki pokarmowe i bioróżnorodność środowiska glebowego.

Do Planu Strategicznego włączono praktyki w sposób komplementarny przyczyniające się do zrównoważonego gospodarowania glebami w rolnictwie, również odnoszące się do adaptacji agrotechniki i technologii uprawy roślin do zmian klimatu.

Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027

Materiały

Do pobrania
Najlepsze​_sposoby​_zarządzania​_glebami​_użytkowanymi​_rolniczo​_w​_kontekście​_zmian​_klimatycznych.pdf 12.70MB
{"register":{"columns":[]}}