W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie centrów magazynowo-dystrybucyjnych i rolno-spożywczych rynków hurtowych (A1.4.1 KPO)

1. Jakie stawki intensywności wsparcia wynikają z mapy pomocy regionalnej dla poszczególnych regionów?

Mapa obowiązuje w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2027 r. na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 r. w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2022–2027. Mapa pomocy regionalnej określa regiony państwa członkowskiego, które kwalifikują się do krajowej regionalnej pomocy inwestycyjnej na mocy unijnych zasad pomocy państwa oraz maksymalne poziomy pomocy dla przedsiębiorstw w kwalifikujących się regionach.

Na podstawie mapy pomocy regionalnej nie ma obecnie możliwości udzielenia pomocy projektom zlokalizowanym w mieście stołecznym Warszawa i powiatach ościennych (obszar wskazany na poniższej mapie województwa mazowieckiego z intensywnością 0%).

Przedstawione na mapie Polski wielkości procentowe w poszczególnych województwach i regionach dotyczą maksymalnych intensywności wsparcia dla dużych przedsiębiorstw.

Wielkości te w odniesieniu do trzech województw nie są jednolite dla wszystkich ich podregionów i gmin.

Więcej informacji w tym zakresie można uzyskać ze strony: https://www.parp.gov.pl/mapa-pomocy-regionalnej-dla-polski

Materiały

Informacja nt. pomocy regionalnej oraz definicji „inwestycji początkowej” oraz „inwestycji początkowej na rzecz nowej działalności gospodarczej”
Pomoc​_regionalna​_w​_ramach​_części​_inwestycji​_nr​_2​_A141​_KPO.pdf 0.26MB

2. Czy wsparciem mogą być objęte tylko przedsięwzięcia realizowane na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych?

Nie. Wsparcie dotyczy przedsięwzięć związanych z wykonywaniem działalności gospodarczych (wg Polskiej Klasyfikacji Działalności) wskazanych w załączniku do rozporządzenia wykonawczego i regulaminu wyboru przedsięwzięć. Wsparciem może być objęte również przedsięwzięcie realizowane poza terenem rolno-spożywczego rynku hurtowego o ile spełnia warunki określone w Regulaminie i Rozporządzeniu właściwym dla tego naboru.

3. Czy PKD z listy z Załącznika 1 musi być podstawowym rodzajem działalności danego przedsiębiorcy?

Nie. PKD z listy z Załącznika nr 1 do regulaminu wyboru przedsięwzięć nie musi być podstawowym rodzajem działalności danego przedsiębiorcy.

4. W kosztach kwalifikowalnych są ujęte m.in. technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK). Co to jest?

TIK to rodzina technologii przetwarzających, gromadzących i przesyłających informacje w formie elektronicznej.

5. Jakie rodzaje budynków/budowli będą wspierane w ramach przedsięwzięć/naboru?

W ramach naboru będą wspierane przedsięwzięcia w zakresie magazynowania lub przechowywania produktów rolno-spożywczych w ilościach hurtowych (wg Polskiej Klasyfikacji Działalności).

Nie zakłada się wsparcia powierzchni przeznaczonych do sprzedaży lub sklepów, związanych z handlem detalicznym oraz sieci sklepów dyskontowych czy supermarketów.

6. Czy wsparcie obejmuje tylko budowę nowych budynków czy też rozbudowę lub modernizację już istniejących budynków?

W ramach naboru wsparcie obejmuje zarówno budowę nowych budynków, jak też rozbudowę lub modernizację budynków, o których mowa w Regulaminie i Rozporządzeniu właściwym dla tego naboru.

7. Jak należy rozumieć rolno-spożywcze rynki hurtowe?

Zgodnie z definicją przyjętą w regulaminie wyboru przedsięwzięć, rolno spożywcze rynki hurtowe to - podmioty, wykonujące działalność gospodarczą określoną kodem Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – 68.20.Z, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz. U. poz. 1885, z późn. zm.) w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi – wyłącznie w zakresie wynajmu budynków niemieszkalnych, przeznaczonych na użytek handlu hurtowego artykułami rolno-spożywczymi.

8. Czy o wsparcie może ubiegać się uznana organizacja producentów owoców i warzyw lub grupa producentów rolnych prowadząca hurtową sprzedaż owoców , warzyw, produktów rolnych zakupionych od swoich udziałowców, będących producentami rolnymi?

Tak.

9. Czy kosztem kwalifikowalnym może być nabywanie instniejącej instruktury magazynowej?

Nie.

{"register":{"columns":[]}}