W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie infrastruktury magazynowania służącej zwiększeniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy (silosy)

1. Czy można uzyskać wsparcie na wyposażenie do silosów, które rolnik kupił wcześniej do gospodarstwa?

Nie. Będzie można uzyskać wsparcie na wyposażenie tylko do nowych silosów, również zakupionych w ramach złożonego wniosku.

2. Czy silos objęty wsparciem musi być na zboże?

Zakupiony silos może służyć do magazynowania zboża, pasz lub innych produktów rolnych, które są wytwarzane w ramach podstawowej produkcji rolnej (produkty objęte załącznikiem I do Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, z wyłączeniem zwierząt, ryb i akwakultury).

3. Czy współmałżonek rolnika może wystąpić o wsparcie?

O wsparcie może wnioskować rolnik, jeżeli spełnia następujące warunki:

  • przyznano mu płatności bezpośrednie na 2022 r. w rozumieniu ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego,
  • posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w odniesieniu do działki ewidencyjnej, na której będzie zamontowany silos objęty wsparciem,
  • ma nadany numer identyfikacyjny EP w trybie przepisów ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
  • jest pełnoletni.

4. Jakie silosy nie wymagają pozwolenia na budowę?

Od 2 czerwca 2023 r. wchodzą w życie zmienione przepisy ustawy – Prawo budowlane, dzięki którym naziemne silosy na materiały sypkie, o pojemności do 250 m3 i wysokości nie większej niż 15 m będą mogły być zamontowane na terenie gospodarstwa na podstawie zgłoszenia (składanego do lokalnych organów administracji architektoniczno-budowlanej).

5. Czy zakup używanego silosa lub konstrukcji stalowych i drewnianych z rozbiórki kwalifikują się do wsparcia?

Nie. Wsparciu podlega zakup i montaż nowego silosa wraz z urządzeniami i wyposażeniem, które stanowią jego integralną część.

6. Czy refundacja przysługuje do rękawów foliowych albo zakupu/budowy magazynu płaskiego do przechowywania zbóż?

Nie.

W ramach naboru możliwy jest zakup silosa.

7. Czy w ramach jednego wniosku można ubiegać się o wsparcie na zakup więcej niż jednego silosu?

Tak.

8. Czy koszt przygotowania miejsca do montażu silosu jest kosztem kwalifikowalnym?

Nie. Koszt przygotowana miejsca do montażu silosu nie jest kosztem kwalifikowalnym.

9. Czy można złożyć wniosek na montaż nowego silosu na gruncie dzierżawionym?

Tak. Warunkiem otrzymania wsparcia jest załączenie do wniosku oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, tj. działką ewidencyjną, na której będzie znajdował się silos objęty wsparciem, np. na podstawie zawartej umowy dzierżawy. Natomiast nie ma obowiązku dołączania do wniosku umowy dzierżawy.

{"register":{"columns":[]}}