W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inicjatywa BIOEAST - konferencja

10.12.2019

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki wzięli dziś udział w konferencji pn. Inicjatywa BIOEAST i projekt BIOEASTsUP - wyzwania i szanse dla państw Europy Środkowo-Wschodniej w obszarze badań w rolnictwie i rozwoju biogospodarki”.

Konferencja Bioeast

– Rozwiązaniu problemów rolnictwa mogą skutecznie służyć badania i innowacyjność. Chodzi o praktyczne wykorzystanie badań – powiedział minister i dodał –  nauka może pomóc w rozwiazywaniu wielu problemów, to jest wielki głos rolników proszących, aby nauka pomogła w rozwiązaniu problemów, które stoją przed rolnictwem. Będę wspierał tę inicjatywę.

Konferencja poświęcona była prezentacji inicjatywy BIOEAST, która dotyczy współpracy makroregionalnej w obszarze badań i innowacji na rzecz rolnictwa i biogospodarki pomiędzy państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Założycielami inicjatywy BIOEAST są ministrowie rolnictwa (2016 r.) państw Grupy Wyszehradzkiej. Obecnie w pracach Inicjatywy uczestniczy 11 państw współpracujących w obszarze strategii i prac B+R na rzecz rolnictwa i biogospodarki: Polska Czechy, Węgry, Słowacja, Bułgaria, Chorwacja, Łotwa, Litwa, Estonia, Rumunia, Słowenia.

– Jestem przekonany, że nasze uczelnie oraz instytuty badawcze w naszych krajach prezentują wysoki poziom badawczy, wysoki pozom innowacyjności – powiedział szef resortu rolnictwa.

– BIOEAST jest szalenie ważny. Powinniśmy ściśle ze sobą współpracować, aby wzmocnić potencjał  badawczy naszej części Europy, po to aby bardziej skutecznie zabiegać o niezbędne środki w ramach unijnych programów na badania i innowacje – podkreślił minister.

– Dzisiejsza konferencja to kolejny krok w ramach całego szeregu działań prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rzecz zwiększenia zaangażowana i aktywności nadzorowanych instytutów badawczych i szeroko rozumianego sektora polskiej nauki w inicjatywy międzynarodowe w obszarze badań i innowacji w rolnictwie i biogospodarce – powiedział podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi od roku 2016 r. aktywnie uczestniczy w działaniach państw Europy Środkowo-Wschodniej w obszarze badań i innowacji w rolnictwie i biogospodarce. Jest inicjatorem współpracy Grupy Wyszehradzkiej w tym zakresie oraz jednym z głównych twórców inicjatywy BIOEAST , a także reprezentuje Polskę w tej inicjatywie od samego początku jej utworzenia (tj. od 2016 r.).

Aby wesprzeć działania podejmowane przez ministrów rolnictwa w ramach inicjatywy BIOEAST, utworzone zostało międzynarodowe konsorcjum, które od października br. realizuje w ramach programu Horyzont 2020 projekt w obszarze strategii i prac B+R na rzecz rolnictwa i biogospodarki, pn. BIOEASTsUP. Liderem projektu jest polska jednostka naukowa: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowoy Instytut Badwaczy, a MRiRW jest członkiem konsorcjum projektowego i liderem jednego z zadań projektowych tego prestiżowego projektu. Konsorcjum międzynarodowe  tworzy łącznie 21 partnerów z 13 państw, głownie Europy Środkowo – Wschodniej.

– Wierzymy, że projekt BIOEASTsUP odniesie sukces. Projekt BIOEASTsUP trzeba dobrze wykorzystać. To nasza wspólna szansa na sięgnięcie po środki z nowego programu Europa Horyzont, to silniejszy głos w kształtowaniu programów i polityk w obszarze badań i innowacji w rolnictwie. To także wsparcie w rozwoju biogospodarki w państwach Europy Środkowo-Wschodniej- podkreślił wiceminister Ryszard Zarudzki.

Celem konferencji było przedstawienie inicjatywy BIOEAST oraz zadań projektu BIOEASTsUP. Konferencja była punktem wyjścia do zainicjowania współpracy MRiRW z zainteresowanymi resortami oraz ekspertami w ramach inicjatywy BIOEAST i projektu BIOEASTsUP, co umożliwi większe zaangażowanie zainteresowanych ekspertów w realizację celów inicjatywy BIOEAST i projektu BIOEASTsUP. Ponadto, konferencja była okazją do wymiany opinii nt. wyzwań i możliwości dla państw Europy Środkowo-Wschodniej w obszarze badań i innowacji w rolnictwie i rozwoju biogospodarki.              

W konferencji wzięli udział  przedstawiciele i eksperci środowisk rolniczych, przedstawiciele zainteresowanych ministerstw, jednostek naukowych, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Krajowego Punktu Kontaktowego oraz instytucji podległych i nadzorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ponadto, w konferencji brali udział przedstawiciele państw zaangażowanych  w inicjatywę  BIOEAST, tj. przedstawiciele  ministerstw rolnictwa Chorwacji, Czech, Węgier, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii; a także partnerzy projektu BIOEASTsUP i przedstawiciele instytutów badawczych: Chorwacji, Estonii Niemiec, Słowacji, Finlandii oraz Polski.

Następnego dnia odbyło się posiedzenie zarządu Inicjatywy BIOEAST, który jest głównym organem roboczym inicjatywy BIOEAST i składa się z Sekretarza Generalnego i tzw. BIOEAST Krajowych Punktów Kontaktowych, przedstawicieli ministerstw rolnictwa z 11 państw Europy Środkowo -  Wschodniej zaangażowanych w inicjatywę BIOEAST.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}