W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny krok ku ułatwieniom dla drobnych producentów wyrobów winiarskich

16.12.2021

Senat RP na posiedzeniu 16 grudnia 2021 r. przyjął bez poprawek ustawę o wyrobach winiarskich. Nowe przepisy mają na celu podniesienie konkurencyjności drobnych producentów napojów winiarskich poprzez wprowadzenie szeregu ułatwień dotyczących produkcji i sprzedaży wyrobów.

Sekretarz stanu Norbert Kaczmarczyk podczas wystąpienia w Senacie RP

Założenia nowej ustawy

Wprowadzone przepisy zakładają m.in.:

  • wdrożenie przepisów UE do polskiego porządku prawnego;
  • podniesienie konkurencyjności drobnych producentów wyrabiających wysokojakościowe fermentowane napoje winiarskie, takie jak cydr jakościowy, perry jakościowe, wina owocowe jakościowe oraz miód pitny jakościowy – z surowców wyrabianych głównie we własnym gospodarstwie, poprzez:

- zwiększenie maksymalnej wielkości produkcji wysokojakościowych fermentowanych napojów winiarskich przez drobnych producentów wina z 10 tys. litrów/rok do 100 tys. litrów/rok;

- umożliwienie produkcji ww. napojów proporcjonalnie do wielkości posiadanych hektarów sadów lub ilości pni pszczelich;

- umożliwienie zakupu, do 50% wagowo, surowców do wyrobu ww. napojów w województwie, w którym jest prowadzony wyrób tych napojów, lub powiatach sąsiadujących z tym województwem;

- umożliwienie wyrobu ww. napojów poza składem podatkowym;

- zwolnienie z obowiązku zatwierdzania zakładów pod względem sanitarnym;

- umożliwienie sprzedaży ww. napojów w miejscu produkcji;

- zwolnienie z obowiązku posiadania zezwolenia na obrót hurtowy, co umożliwi bezpośrednią sprzedaż ww. napojów do restauracji i lokalnych sklepów;

  • ujednolicenie przepisów dotyczących wymogów produkcyjnych i znakowania fermentowanych napojów winiarskich;
  • podniesienie wymagań jakościowych dla niektórych kategorii fermentowanych napojów winiarskich;
  • uproszczenie zasad wpisu do rejestru przedsiębiorców wyrabiających wyroby winiarskie;
  • stworzenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów pomiędzy instytucjami kontrolnymi;
  • uproszczenie systemu certyfikacji wina odmianowego i wina rocznikowego – na etykietach nie będzie konieczności umieszczania numeru identyfikacyjnego.

Usprawnienie sprzedaży bezpośredniej

– Ustawa o wyrobach winiarskich jest nową, kompleksową ustawą, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom branży producentów win owocowych, cydrów, miodów pitnych oraz sektora wina. Zwiększa ona konkurencyjność małych producentów i jest istotnym krokiem w wychodzeniu naprzeciw oczekiwaniom w usprawnieniu sprzedaży bezpośredniej. Dziękuję za zgodne i spokojne procedowanie projektu, który zyskał aprobatę w zasadzie wszystkich klubów i kół parlamentarnych. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy współpracować równie dobrze i merytorycznie – powiedział podczas debaty pełnomocnik rządu ds. przetwórstwa i rozwoju rynków rolnych, sekretarz stanu w MRiRW Norbert Kaczmarczyk.

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
20.12.2021 12:30 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
20.12.2021 12:30 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}