W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kongres POLSKA WIEŚ XXI

27.04.2022

„Polska Wieś XXI – Europejski Kongres Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa” odbywa się 27–28 kwietnia w Warszawie, w Centrum Praskim Koneser. Kongres jest inicjatywą byłych ministrów rolnictwa kolejnych rządów ostatnich 30 lat oraz Grupy Międzynarodowych Targów Poznańskich.

wicepremier Henryk Kowalczyk mówiący do mikrofonu

W panelu podsumowującym pierwszy dzień kongresu uczestniczył wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Zaznaczył, że istotne będą wszelkie pomysły i wskazówki, które mogą pomóc w ukierunkowaniu decyzji podejmowanych w obecnej, trudnej sytuacji. Powiedział, że musimy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo żywnościowe nie tylko nasze, lecz także całego świata.

– Dobrze, że rozmawiamy o bezpieczeństwie żywnościowym, a nie tylko klimatycznym. Szkoda, że impulsem do tego jest tragedia związana z wojną na Ukrainie – podkreślił wicepremier Kowalczyk.

Panele dyskusyjne

Podczas paneli dyskusyjnych odbywających się pierwszego dnia kongresu poruszone zostały tematy bezpośrednio dotyczące każdego mieszkańca wsi.

W drugiej części panelu pt.: „Polityka ESG w nowych realiach – wpływ wojny w Ukrainie na rolnictwo” brał udział sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. kształtowania ustroju rolnego Rafał Romanowski.

Wiceminister Romanowski odniósł się do poprzedniego panelu na temat zrównoważonego rolnictwa.

Chcę, aby wybrzmiał jeden bardzo ważny komunikat. Nie możemy dopuścić do takiego przesłania, że rolnictwo ekologiczne jest tym jedynym, właściwym. Natomiast rolnictwo konwencjonalne jest rolnictwem „chorym” i jest dla tzw. mas. Rolnictwo zrównoważone i rozwój zrównoważony to dwa rożne pojęcia. Zacznijmy przede wszystkim od podstaw, od planowania urządzeniowo-rolniczego – powiedział.

W swoim wystąpieniu wiceminister podkreślił, że Polska nie była w tak trudnej sytuacji geopolitycznej od czasów II wojny światowej. Wielokrotnie podkreślał, że nasz kraj jest pod względem przetwórstwa rolno-spożywczego jednym z najnowocześniejszych w Unii Europejskiej.

– Ukraina eksportowała w ciągu każdego miesiąca minimum 5 mln ton żywności. W tej chwili szuka możliwości tranzytowych, które obecnie są mocno zmniejszone. Rząd polski będzie starał się pomóc w tym zakresie – powiedział wiceminister Romanowski.

Wiceminister zaznaczył również, że konflikt w Ukrainie wpłynie znacząco na naszą część świata. Powiedział, że Komisja Europejska szuka najlepszych rozwiązań, dlatego cieszy nas decyzja odejścia od przewidywanego w ramach Europejskiego Zielonego Ładu obowiązku odłogowania 4 proc. gruntów.

Oznacza to dopuszczenie 4 mln ha do produkcji rolniczej. Sekretarz stanu zapewnił, że żywności w naszym kraju nie zabraknie. Zaznaczył, że mogą jednak wystąpić wahania cen.

O wydarzeniu

Punktem wyjścia dla organizacji wydarzenia jest Europejski Zielony Ład – strategia rozwoju Unii Europejskiej, która ma przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu – a zwłaszcza zawarte w nim Strategia „Od pola do stołu” i Strategia Bioróżnorodności 2030, obejmujące rolnictwo i obszary wiejskie, a także pakiet Gotowi na 55 dotyczący klimatu, energii i transportu.

Przez dwa dni rolnicy, naukowcy, politycy, przedstawiciele biznesu i administracji rozmawiają m.in. o:

  • zrównoważonym rolnictwie i bezpieczeństwie żywnościowym w nowej sytuacji geopolitycznej;
  • rolnictwie 4.0;
  • gospodarce wodnej i ochronie gleb;
  • samowystarczalności energetycznej wsi;
  • prawie rolnym;
  • ubezpieczeniach rolniczych;
  • zdrowiu mieszkańców wsi.

Radę Programową Kongresu tworzą byli ministrowie rolnictwa i rozwoju wsi z ostatnich 30 lat: Jan Krzysztof Ardanowski, Artur Balazs, Janusz Byliński, Roman Jagieliński, Jacek Janiszewski, Gabriel Janowski, Krzysztof Jurgiel, Jarosław Kalinowski, Wojciech Mojzesowicz, Wojciech Olejniczak, Jerzy Józef Pilarczyk, Grzegorz Puda, Marek Sawicki, Andrzej Śmietanko i Adam Tański.

Wręczenie nagród

Pierwszy dzień kongresu zakończyła gala wręczenia Złotych Medali Grupy MTP Targów Polagra Premiery. Wicepremier Henryk Kowalczyk wręczył Złote Medale laureatom w kategorii „Rośliny i nawozy”.

Zdjęcia (32)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
29.04.2022 09:58 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
28.04.2022 11:00 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}