W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Materiały

Definicja „pomieszczeń/budynków” w przepisach prawnych

W ramach ekoschematu - Dobrostan zwierząt w zależności od wariantu, rolnik utrzymuje zwierzęta w ulepszonych warunkach dobrostanu w systemie otwartym lub w pomieszczeniach/budynkach. Pomieszczenia lub  budynki, w których są utrzymywane zwierzęta w tzw. systemie zamkniętym muszą spełniać warunki określone w obowiązujących przepisach prawnych, w tym:

1) przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (1) w szczególności w zakresie §110, według którego w pomieszczeniu przeznaczonym dla inwentarza żywego należy zapewnić:

a)    oświetlenie światłem dziennym lub sztucznym, przystosowane do gatunku i grupy zwierząt,

b)    wymianę powietrza, wymaganą dla określonego gatunku i grupy zwierząt,

c)    utrzymanie właściwej temperatury,

d)    zabezpieczenie przed wpływami atmosferycznymi oraz wilgocią z podłoża i zalegających odchodów zwierzęcych,

e)    odprowadzenie ścieków ze stanowisk dla zwierząt do zewnętrznych lub wewnętrznych zbiorników szczelnych,

f)     wyposażenie w instalacje i urządzenia elektryczne, dostosowane do przeznaczenia pomieszczeń,

oraz odpowiednie warunki do pracy obsługi.

2) przepisów rozporządzeń odnoszących się do minimalnych norm utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich (2 i 3), w szczególności zapewnienie (i) świniom, bydłu, owcom, kozom, indykom, kurom nioskom oraz kurczętom brojlerom stałego dostępu do wody (konie pojone są trzy razy dziennie), (ii) wyposażenia i sprzętu przeznaczonego do karmienia i pojenia zwierząt utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach umieszczonego w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia paszy lub wody oraz ułatwić bezkonfliktowy dostęp tych zwierząt do paszy i wody (iii) podłogi w pomieszczeniach, która powinna być twarda, równa i stabilna, a jej powierzchnia gładka i nieśliska.

W odniesieniu do zwierząt utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach czyli w systemie zamkniętym, kluczową kwestią jest to, że to rolnik decyduje kiedy te zwierzęta są na zewnątrz, a kiedy utrzymuje je w pomieszczeniu – zatem rolnik musi mieć możliwość zamknięcia tego pomieszczenia. Pomieszczenie musi umożliwiać stałe utrzymywanie tych zwierząt wewnątrz – zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Podstawa prawna:

(1) Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1225).

(2) Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1966).

(3) Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U. z 2010 r., poz. 344).

Spełnienie warunku - przeznaczenie bydła do opasu

Do wariantu Dobrostan opasów kwalifikuje się bydło w wieku określonym w rozporządzeniu dobrostanowym przeznaczone do opasu i utrzymywane z przeznaczeniem do produkcji mięsa, o zgłoszonym w komputerowej bazie danych kierunku użytkowania:

  • mleczny - opasowy albo
  • mięsny - opasowy albo
  • opasowy.

Do płatności kwalifikuje się bydło utrzymywane co najmniej przez 120 dni w gospodarstwie:

  • w wieku od ukończenia 4. miesiąca życia do ukończenia 18. miesiąca życia -w przypadku opasów, które nie pochodzą od krów mamek objętych wariantem Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach lub Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym lub
  • masie ciała powyżej 300 kg do ukończenia 18. miesiąca życia - w przypadku opasów, które pochodzą od krów mamek objętych wariantem Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach lub Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym, przy czym przyjmuje się, że opasy te osiągają masę ciała 300 kg w wieku 8 miesięcy.

 

Broszury informacyjne

Materiały

Prezentacja - Ekoschemat Dobrostan zwierząt
Zmiany​_-​_ekoschemat​_Dobrostan​_zwierząt​_2024​_rok.pdf 2.66MB
{"register":{"columns":[]}}