W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Miód i produkty pszczele

W ostatnich latach zarówno liczba pszczelarzy jak i liczba pni pszczelich w Polsce, systematycznie wzrasta. Zgodnie z danymi Instytutu Ogrodnictwa Zakład Pszczelnictwa w Puławach w 2023 r. w Polsce było 97,0 tys. pszczelarzy, w których posiadaniu było 2,35 mln pni pszczelich. Pod względem liczebności pni pszczelich, Polska znajduje się w czołówce państw Unii Europejskiej (po Hiszpanii, Rumunii i Grecji).

Głównym produktem pszczelim, stanowiącym w ujęciu wartościowym około 90% produkcji pasiecznej, jest miód. Średnia roczna produkcja miodu w Polsce z ostatnich lat wynosi 19,7 tys. ton. Rekordowym był 2016 rok (24,3 tys. ton). W 2022 r. roczna produkcja miodu w Polsce wyniosła 24,0 tys. ton.

Głównym kanałem dystrybucji miodu krajowego jest sprzedaż bezpośrednia i detaliczna (około 85% całej produkcji).

Unia Europejska jako region jest największym importerem miodu – import stanowi około 40% konsumpcji, a mimo to, pszczelarze unijni sprzedają swój miód po cenach kilkakrotnie wyższych od cen miodu w imporcie. Taka sytuacja jest również w Polsce.

{"register":{"columns":[]}}