W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mleczna Gala 2023

02.06.2023

Uhonorowanie najlepszych polskich hodowców bydła mlecznego to najważniejszy cel Mlecznej Gali. W tegorocznej jej edycji wzięli udział sekretarze stanu Janusz Kowalski i Lech Kołakowski oraz podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

GŁÓWNE

Organizatorem Mlecznej Gali jest Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM). Nagrody za wybitne osiągnięcia w różnych kategoriach otrzymują hodowcy współpracujący z PFHBiPM. Mleczna Gala 2023 odbyła się 1 czerwca w Warszawie.

Cele i zadania wydarzenia

Cele i zadania Mlecznej Gali to:

  • uhonorowanie hodowców współpracujących z PFHBiPM za wybitne osiągnięcia ich stad;
  • inicjowanie i propagowanie postępu oraz przedstawienie trendów i dynamiki zmian w polskiej hodowli bydła;
  • szerzenie dobrych praktyk w chowie krów i produkcji mleka;
  • okazja dla uczestników do nawiązania i utrzymania kontaktów z najlepszymi w kraju profesjonalistami – hodowcami, przedstawicielami świata nauki, polityki i biznesu;
  • okazja do lepszego poznania i integracji środowiska, wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także do rozmowy o bieżących problemach.

Hodowla bydła mlecznego w Polsce

Jak podkreślił podczas swojego wystąpienia wiceminister Ciecióra, wybitne osiągnięcia polskich hodowców świadczą o poziomie polskiej hodowli i ich wielkiej pracy. Zaznaczył, że to dzięki niej w krótkim czasie nie tylko pokonali oni dystans dzielący nas od hodowli prowadzonych w innych państwach Unii Europejskiej, lecz także – niejednokrotnie zostawili je daleko w tyle.

– Osiągane przez polskich hodowców bydła mlecznego wyniki produkcyjne zostały zauważone również przez międzynarodowe gremia. Najlepszym tego dowodem są wysokie miejsca polskich hodowców w opublikowanym przez czasopismo Holstein International rankingu gospodarstw o najwyższej w świecie produkcji mleka krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej oraz o najwyższej sumie kilogramów tłuszczu i białka uzyskanych od utrzymywanych krów – powiedział podsekretarz stanu.

Wiceszef resortu rolnictwa przypomniał też, że trwająca wojna w Ukrainie wciąż wpływa na sytuację gospodarczą, polityczną i społeczną Polski i świata. Dotyka to także rynków rolnych, w tym rynku mleka. Zaznaczył, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stale monitoruje sytuację i dokłada wszelkich starań, żeby zapewnić odpowiednie warunki funkcjonowania dla polskich rolników.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}