W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Muzyczne wyzwania Chrumasa

18.05.2023

Dziś odbyła się uroczysta premiera utworów finalistów plebiscytu „Muzyczne wyzwania Chrumasa” – jednego z działań promujących „Program dla szkół”.

foto główne

Idea plebiscytu

Plebiscyt jest skierowany do uczniów szkół podstawowych biorących udział w Programie. Dzieci prezentują w nim swój talent wokalny i instrumentalny, a także razem z Chrumasem promują zdrowe nawyki żywieniowe wśród dzieci w całej Polsce.

– Takie audytorium to jest ogromne wyzwanie. Życzę Wam wszystkiego dobrego drogie dzieciaki, bo nie ukrywam, że przyjęliście ogromne wyzwanie Chrumasa, przyjęliście dobrą tradycję polskich warzyw – powiedział sekretarz stanu Rafał Romanowski.

– Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej, dzięki wsparciu z budżetu krajowego, smakujecie codziennie warzywa i wyroby mleczne, które codziennie docierają do polskich szkół – podkreślił wiceminister.

Sekretarz stanu zwrócił uwagę, że bardzo ważne jest zaangażowanie dzieci, rodziców i nauczycieli w promowaniu zdrowych nawyków żywieniowych, spożywania owoców, warzyw, mleka i produktów mlecznych.

Zasady plebiscytu

Zasady są proste: uczestnicy przygotowywali własny utwór słowno-muzyczny w dowolnym gatunku muzycznym, złożony z dwóch zwrotek i dwa razy zaśpiewanego refrenu.  Piosenka miała zawierać treści promujące zdrowe nawyki żywieniowe wśród dzieci (nie tylko w szkole), nazwę „Program dla szkół”, hasło „Szkolna przerwa śniadaniowa, mleczna, z warzyw, owocowa”. Należało w niej wykorzystać przynajmniej po jednej nazwie owocu, warzywa i produktu mlecznego (owoce: jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, soki owocowe; warzywa: marchewki, rzodkiewki, papryka słodka, pomidory, kalarepa; produkty mleczne: mleko białe, jogurt naturalny, kefir naturalny, serek twarogowy). Można było wykorzystać także inne nazwy owoców, warzyw i produktów mlecznych, pod warunkiem że pochodzą z Polski.

W pierwszym etapie plebiscytu  ze wszystkich nadesłanych elektronicznie utworów jury wybrało 12 najlepszych, które zostały zamieszczone na stronie internetowej wyzwaniechrumasa.tvp.pl.

Etap II – w głosowaniu internetowym zostało wybranych 6 utworów z największą liczbą głosów.

Wszyscy laureaci II etapu plebiscytu w ramach nagrody byli zaproszeni do nagrania profesjonalnych teledysków do swojego utworu w studio TVP, które następnie będą emitowane w TVP2 i TVP ABC  od 18 maja.

Spośród tych uczestników w głosowaniu internetowym zostanie wyłoniony zwycięzca. Ogłoszenie wyniku plebiscytu nastąpi 7 czerwca.

 „Program dla szkół”

 „Program dla szkół” to unijny projekt koordynowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w ramach którego uczniowie klas I-V szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz klas I-II ogólnokształcących szkół baletowych otrzymują owoce, warzywa oraz mleko i przetwory mleczne.

Głównym celem Programu jest zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału produktów mlecznych i owocowo-warzywnych w ich codziennej diecie.

Dzieci uczestniczące w „Programie dla szkół” w trakcie wybranych tygodni roku szkolnego otrzymują bezpłatnie co najmniej 2 razy w tygodniu:

  • świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia),
  • mleko i produkty mleczne.

Asortyment produktów jest szeroki. Dzieci mogą otrzymać jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, soki, marchewki, rzodkiewki, paprykę słodką, kalarepę, pomidorki, a także mleko białe, serki twarogowe, jogurty i kefiry naturalne.

Program obejmuje również działania o charakterze edukacyjnym, które realizują szkoły, i promocyjnym.

W II semestrze roku szkolnego 2022/2023 w „Programie dla szkół” uczestniczy:

  • w komponencie owocowo-warzywnym - 11 561 szkół podstawowych, w których owoce i warzywa otrzymuje ok. 1,721 mln dzieci z klas I–V,
  • w komponencie mlecznym - 11 738 szkół podstawowych, w których mleko i produkty mleczne otrzymuje ok. 1,718 mln dzieci z klas I–V.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}