W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Na wsi warto żyć

24.11.2022

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk kontynuował dziś cykl bezpośrednich rozmów z rolnikami w terenie. Towarzyszył mu sekretarz stanu Ryszard Bartosik. Spotkania odbyły się w trzech miejscowościach na terenie Wielkopolski – w Kowalach Pańskich, Słupcy i Kozarzewku.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk kontynuował dziś cykl bezpośrednich rozmów z rolnikami w terenie

Główne tematy rozmów dotyczyły sytuacji na rynku wieprzowiny, ASF, wsparcia rolników, ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich oraz ubezpieczeń społecznych.

Wieś się zmienia

– Na wsi warto żyć. Wiem o tym. Mieszkam na wsi całe życie – przyznał wicepremier podczas spotkania z rolnikami.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że wieś się cały czas zmienia i jest już zupełnie inna niż 40-50 lat temu.

– To też jest wielka zasługa samorządów dzięki przemianom w roku 1990, ale myślę, że i teraz te samorządy mają ogromną rolę – podkreślił wicepremier.

– Na wsi życie jest piękne, ale też i pracowite, a ten rok jest szczególny dla Polski i szczególny również dla wsi – powiedział szef resortu rolnictwa.

Zwrócił przy tym  uwagę, że jeszcze nie zakończyła się pandemia Covid-19, a już zaczęły się problemy wynikające z agresji Rosji na Ukrainę.

– Jednak dzięki polskim rolnikom mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe, o czym nie zawsze zdają sobie sprawę mieszkańcy miast – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Trzoda chlewna

Wicepremier przypomniał, że w ostatnich dwóch latach odnotowano mocne spadki cen na rynku wieprzowiny. Wynikało to z zakazu importu tego mięsa na rynek chiński. W związku z dużą nadprodukcją w Europie ceny oferowane rolnikom były znacznie poniżej kosztów produkcji. W całej Europie zaczęto zamykać gospodarstwa zajmujące się trzodą chlewną.

– Zdecydowaliśmy się na wsparcie poprzez dwukrotne zastosowanie dopłat do macior i prosiąt – przypomniał szef resortu rolnictwa.

Poinformował jednocześnie, że wykorzystując pozostałe jeszcze środki z PROW 2014-2020 będzie jeszcze wsparcie dla gospodarstw zajmujących się trzodą chlewną, ale w postaci ryczałtowej.

ASF

– Musimy nauczyć się żyć z ASF. Hiszpanie zwalczyli chorobę, ale trwało to wiele lat, a na trzy lat zlikwidowano całkowicie hodowlę trzody chlewnej – zwrócił uwagę wicepremier Henryk Kowalczyk.

Przypomniał przy tej okazji, że obejmując urząd tylko kilka procent gospodarstw miało plany bioasekuracji. Podjęte działania i zaangażowanie pracowników ARiMR, inspekcji weterynaryjnej i doradców rolnych zmieniły sytuację i prawie wszyscy hodowcy i producenci trzody chlewnej mieli w krótkim czasie zatwierdzone plany bioasekuracji.

Wsparcie rolników

Oprócz wsparcia gospodarstw zajmujących się trzodą chlewną na kwotę blisko 500 mln złotych, udzielone zostało wsparcie na zakup nawozów.

– Przeznaczyliśmy blisko 4 mld złotych na dopłaty do zakupu nawozów. Długo czekaliśmy na zgodę Komisji Europejskiej, ale jako jedyni w UE zastosowaliśmy taki mechanizm. To była historycznie rekordowa kwota wsparcia – podkreślił wicepremier.

Ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich

Szef resortu rolnictwa po raz kolejny apelował do rolników o ubezpieczanie swoich upraw i zwierząt gospodarskich, gdyż tylko to pozwoli na zrekompensowanie strat powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że 65 procent składki pokrywa budżet państwa, a rolnik płaci tylko 35 proc. wysokości składki. Ponadto może on dokonać cesji na rzecz ARiMR i jego część składki pokryje agencja z należnych rolnikowi środków z płatności bezpośrednich.

Wicepremier zwracał uwagę na kompleksowość ubezpieczeń od wszystkich ryzyk.

Ubezpieczenia

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk mówił podczas spotkania z rolnikami o historycznej sprawiedliwości dziejowej.

– Dziś rolnik może już przejść na emeryturę bez konieczności zbywania swojego gospodarstwa – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Dodał również, że w przyszłym roku skończy się kolejna niesprawiedliwość i rolnicy będą mieli takie same warunki waloryzacji swoich świadczeń w KRUS jak ubezpieczeni w systemie ZUS-owskim.

KPO

Wicepremier przypomniał również o uruchomionych czterech działaniach w ramach KPO. Szczególnie zwrócił uwagę na działania dotyczące wsparcia przetwórstwa oraz wymiany pokryć dachowych.

Zdjęcia (14)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.11.2022 10:09 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
25.11.2022 09:31 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}