W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowe Wyzwania w Rolnictwie

27.10.2022

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk wziął udział w konferencji „Narodowe Wyzwania w Rolnictwie” w podwarszawskiej Jachrance. Przedstawił najważniejsze przedsięwzięcia Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Wskazał też obszary polskiego rolnictwa, przed którymi jest najwięcej pracy i najwięcej wyzwań. W konferencji wziął również udział komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Debata Start nowej WPR od 2023 r (fot. MRiRW)

WPR – przede wszystkim zdrowe gleby

– We Wspólnej Polityce Rolnej stawia się na komplementarność rolnictwa – produkcji roślinnej i zwierzęcej. Bardzo ważne jest tu utrzymywanie gleby w dobrym stanie, tak aby zawierała jak najwięcej próchnicy i była odporna na suszę – podkreślił wicepremier Kowalczyk.

Przetwórstwo – klucz do sukcesu polskich rolników

Konieczność rozwoju przetwórstwa w polskim rolnictwie podkreślał w swoim wystąpieniu komisarz Janusz Wojciechowski, nazywając je kluczem do sukcesu naszych rolników. Podkreślił on, że rozwój przetwórstwa i spółdzielczości w polskim rolnictwie jest potrzebny, aby wartość dodana pozostawała u rolnika. Zauważył, że w Polsce jest duży potencjał rozwoju przetwórstwa i sprzedaży lokalnej, choć to długotrwały proces, który już trwa, oraz dalekosiężny cel, do którego dążymy.

Jak powiedział komisarz Wojciechowski, obszarem w polskim rolnictwie wciąż wymagającym pracy jest rozwój lokalnego przetwórstwa i spółdzielczości.

– Modelowy pod tym względem jest polski rynek mleka i spółdzielczość mleczarska, ale pozostałe rynki faktycznie mają jeszcze dużo do zrobienia – powiedział szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Wsparcie produkcji zwierzęcej

Wicepremier Kowalczyk zauważył, że w ostatniej dekadzie bardzo ubyło w Polsce, tak jak i w całej UE, gospodarstw prowadzących produkcję zwierzęcą. Podał dwie przyczyny tego zjawiska.

– Jednym z powodów jest brak następców – młodzi rolnicy nie chcą przejmować tego typu gospodarstw, bo jest to wyjątkowo trudna i czasochłonna praca. W produkcji trzody chlewnej jest kolejny powód - ASF i rygory bioasekuracji, którym nie wszystkie gospodarstwa są w stanie sprostać. Przez ASF doszło do redukcji stad w całej UE, a zyski z produkcji przestały rekompensować jej koszty.

Jak przypomniał minister Kowalczyk, Polska wprowadziła mechanizmy pomocy w postaci wsparcia finansowego do produkcji prosiąt, aby choć częściowo zminimalizować straty. Podkreślił, że także w krajowym Planie Strategicznym dla WPR będą wspierane gospodarstwa utrzymujące zwierzęta poprzez ogromne wsparcie dla ich dobrostanu.

– W polskim Planie Strategicznym kładzie się duży nacisk na dobrostan zwierząt – poprzez ekoschematy, w których są dofinansowywane pojedyncze praktyki dla wsparcia tego dobrostanu – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Nawozy

Nawiązując do tytułu konferencji, szef resortu rolnictwa stwierdził, że bieżącym wyzwaniem polskiego rolnictwa jest kwestia nawozów. Podkreślił, że wiąże się ona z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego, podobnie jak zakłócenie łańcuchów dostaw w związku z wojną w Ukrainie.

– W WPR są też zagrożenia, zwłaszcza związane z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. Dobrze, że zrezygnowano z wymogu ugorowania, natomiast musimy mocno przeciwstawiać się pomysłowi redukcji nawozów o 50 proc. Byłoby to niesprawiedliwe ze względu na różne poziomy ich stosowania w różnych państwach, a ponadto niebezpieczne i nieodpowiedzialne, ze względu na ryzyko zmniejszenia plonów – stwierdził szef resortu rolnictwa.

Wartość dodana u rolnika

– Obecnie realizujemy wiele programów wspierających przetwórstwo, aby wartość dodana pozostawała u rolnika. Jednym z nich jest wsparcie przetwórstwa w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), ale będzie realizowane też w krajowym Planie Strategicznym – podkreślił wicepremier Kowalczyk.

Szef resort rolnictwa poinformował, że – aby dać polskiemu rolnikowi możliwość dodatkowego dochodu oraz aby zmniejszyć koszty produkcji – rząd wspiera także rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE).

Wdrażanie Planu Strategicznego dla WPR – rola legislacji

Szef resortu rolnictwa wziął także udział w panelu dyskusyjnym. Podsumowując go, podkreślił znaczenie legislacji krajowej dla wdrożenia na polski grunt Planu Strategicznego dla WPR.

– Aby dobrze wdrożyć krajowy Plan Strategiczny, potrzebne są teraz dobre rozporządzenia. Ważne bowiem, żeby krajowa legislacja wspierała wdrażanie Planu, a nie stawiała szybę przed rolnikami, utrudniającą im korzystanie z istniejących programów wsparcia. Zapraszam wszystkich zainteresowanych do konsultacji w tym zakresie – powiedział na koniec wicepremier Kowalczyk.

 

Zdjęcia (22)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
28.10.2022 09:22 Katarzyna Przybyszewska
Pierwsza publikacja:
27.10.2022 15:52 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}