W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O sytuacji na rynku roślin białkowych i rzepaku

26.01.2021

– Obecnie trwają konsultacje projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. Wszystkie postulaty zgłoszone przez uczestników rynku zostaną szczegółowo przeanalizowane – zapewnił sekretarz stanu Ryszard Bartosik na spotkaniu z Przedstawicielami Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik podczas spotkania

W czasie dyskusji z udziałem wiceministra Ryszarda Bartosika rozmawiano o sytuacji na rynku na rynku roślin białkowych i rzepaku. Zaprezentowane zostały ważkie dla sektora tematy, między innymi sprawa przeszkód w rozwoju rynku roślin białkowych – na przykład niższa opłacalność upraw soi w odniesieniu do zbóż czy rzepaku.

Poruszono też kwestie ograniczeń w stosowaniu środków ochrony roślin w uprawie rzepaku oraz rozwiązań dla branży roślin białkowych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027. Uczestnicy dyskusji zwrócili uwagę na możliwość kontynuacji dopłat związanych z ich produkcją. Debatowano również o postulacie dotyczącym przyznania dopłat do kwalifikowanego materiału siewnego rzepaku. W odniesieniu do sytuacji na rynku zaznaczono, że kluczowa rola roślin białkowych została ujęta w Strategii Od Pola do Stołu oraz w Europejskim Zielonym Ładzie.

Powyższe argumenty doprowadziły do szeregu konkluzji. Uznano za pożądane utrzymanie dopłat do produkcji roślin białkowych, jak i uruchomienie kolejnych mechanizmów pozwalających na zwiększenie ich udziału w strukturze upraw oraz przetwórstwie przez przemysł o charakterze paszowym. Pozwoli to ograniczyć import białka roślinnego i przyniesie rolnikom korzyści wynikające z uprawy wspomnianych roślin – między innymi przez poprawę jakości gleb.

Uwypuklono znaczenie komunikacji między rolnikami – producentami roślin wysokobiałkowych a ich odbiorcami oraz instytutami o charakterze badawczym. Potwierdzono również gotowość do dalszej współpracy w odniesieniu do wypracowywania jak najwłaściwszych rozwiązań w obszarze wymienionych tematów.

KZPRiRB to organizacja o ogólnopolskim charakterze, tworzona m.in. przez producentów rolnych uprawiających soję, groch, rzepak oraz inne rośliny białkowe i oleiste. Zrzeszenie jest również współzałożycielem Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych.

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
28.01.2021 12:23 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
28.01.2021 12:23 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}