W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie pracowni komputerowej

14.11.2022

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie wicepremier minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk wraz z wiceminister Anną Gembicką i przedstawicielami firmy Intel otworzyli szkolną pracownię komputerową, przeznaczoną do wdrażania Sztucznej Inteligencji w zastosowaniach rolniczych.

Wicepremier minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk wraz z wiceminister Anną Gembicką i przedstawicielami firmy Intel, otworzyli szkolną pracownię komputerową przeznaczoną do wdrażania Sztucznej Inteligencji w zastosowaniach rolniczych

– Dzisiejsze otwarcie pracowni INTEL w szkole rolniczej w Golądkowie to kontynuacja myśli patronki tej szkoły – Jadwigi Dziubińskiej. Rolnictwo jest dziedziną nowoczesną, a dziś szczególnie potrzebuje cyfryzacji – podkreślił szef resortu rolnictwa. 

Wicepremier zwrócił uwagę, że dzisiejsze rolnictwo wykorzystuje nowe technologie. Aplikacja podpowiada rolnikowi, jakie środki ochrony roślin i w jakiej dawce zastosować. W rolnictwie wykorzystuje się nawet obserwacje z kosmosu. Możliwości są wielkie.

– Żeby jednak z nich korzystać, potrzebne są wiedza i cyfryzacja – czyli pracownie komputerowe w szkołach, takie jak ta dziś otwarta – powiedział wicepremier i dodał – Europejski Zielony Ład wymaga redukcji stosowania środków ochrony roślin, stosowania rolnictwa precyzyjnego, a tu cyfryzacja jest niezbędna.

Idea programu

Program szkoleniowy Intel jest i będzie realizowany w szkołach rolniczych. Technologie cyfrowe stają się w nich bardziej popularne, a zasób wiadomości w tym zakresie coraz większy.

– Rolnik to bardzo ważny zawód, a żeby wykonywać go dobrze, nie wystarczy tylko szeroka wiedza rolnicza. Dziś potrzebne są nowoczesne technologie, do których zaliczamy sztuczną inteligencję – zwrócił uwagę wicepremier Henryk Kowalczyk.

Współpraca z firmą Intel

Współpraca Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z firmą Intel w ramach porozumienia ma polegać na podnoszeniu kompetencji cyfrowych w szkołach rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie:

  • organizacji w tych szkołach programów szkoleniowych dotyczących Sztucznej Inteligencji i pokrewnych kompetencji cyfrowych,
  • wdrażania w nich pilotażowego programu szkoleniowego z dziedziny Sztucznej Inteligencji opartego na programie Intel® AI for Future Workforce.

Ponadto Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz firma Intel zobowiązali się do wspólnego promowania wyników tych działań dla realizacji kolejnych projektów związanych ze Sztuczną Inteligencją w najbliższych latach.

Nowoczesna prezentacja

W trakcie uroczystości odbyła się prezentacja projektu „Dobór wybranych roślin uprawnych do warunków środowiskowych” z ZSCKR im. Władysława Stanisława Reymonta w Sokołowie Podlaskim. Projekt ten był jedną z pięciu nagrodzonych prac w konkursie zorganizowanym wspólnie przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i firmę Intel pt.: „Inteligentne Rolnictwo”. Przedmiotem konkursu było opracowanie i wykonanie projektów opartych o algorytmy sztucznej inteligencji. Ponadto w nowo otwartej pracowni odbył się pokazowy warsztat AI dla uczniów i gości.

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
15.11.2022 09:49 Katarzyna Przybyszewska
Pierwsza publikacja:
14.11.2022 12:17 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}