W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie polsko-ukraińskiej grupy roboczej

27.02.2019

W MRiRW odbyło się V posiedzenie polsko-ukraińskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa, któremu współprzewodniczyli ze strony polskiej sekretarz stanu w MRiRW Szymon Giżyński, a ze strony ukraińskiej zastępca ministra polityki rolnej i gospodarki żywnościowej Ołena Kowalowa.

Spotkanie dwustronne wiceministrów Sz. Giżyńskiego i O. Kowalowej

Posiedzenie zostało poprzedzone spotkaniem dwustronnym wiceministrów Sz. Giżyńskiego i O. Kowalowej, podczas którego strony podkreśliły gotowość do kontynuacji wzajemnego dialogu i chęć wypracowania kompromisu w kwestiach stanowiących przedmiot uzgodnień. Uznały również za istotne dążenie do wzrostu bilateralnej wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi.

W trakcie V posiedzenia polsko-ukraińskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa sekretarzowi stanu Sz. Giżyńskiemu, towarzyszyli przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, polskich służb weterynaryjnych i fitosanitarnych, Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, spółek nadzorowanych przez KOWR, Polskiej Izby Nasiennej oraz eksperci MRiRW.

Podczas posiedzenia omówione zostały najważniejsze zagadnienia z zakresu polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa, w tym wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi. Polska delegacja przedstawiła postulaty związane z kwestiami dostępu do rynku ukraińskiego dla produktów rolno-spożywczych z Polski, w tym mięsa wołowego (ograniczenia związane z BSE) i wieprzowego (uznanie regionalizacji). Ponadto, Wiceminister Sz. Giżyński podziękował stronie ukraińskiej za zatwierdzenie wzorów świadectw zdrowia dla pasz pochodzenia roślinnego i wyraził nadzieję na jak najszybsze uzgodnienie innych świadectw zdrowia, w tym w pierwszej kolejności na produkty mięsne, których eksportem polskie podmioty gospodarcze są szczególnie zainteresowane.

W kontekście kwestii dostępu do rynku, strona  ukraińska potwierdziła, że przy eksporcie pasz mineralnych z Polski na Ukrainę nie jest wymagane świadectwo zdrowia. Poinformowała również, że w przypadku eksportu produkt powinien być zarejestrowany i powinno mu towarzyszyć świadectwo analizy przeprowadzonej w ukraińskim laboratorium urzędowym. W odniesieniu do restrykcji związanych z ASF strona ukraińska przekazała, że warunkiem uznania regionalizacji zgodnej z przepisami UE jest przeprowadzenie audytu w zainteresowanym państwie i wyraziła gotowość do jego przeprowadzenia w Polsce. Wiceminister O. Kowalowa wyjaśniła też, że wprowadzenie ograniczeń w imporcie bydła i mięsa wołowego z Polski jest wyrazem troski o zdrowie konsumentów na Ukrainie. Jednocześnie dodała, że argumenty przedstawione przez polską służbę weterynaryjną w sprawie atypowego przypadku BSE będą przenalizowane i podjęta zostanie decyzja w tej sprawie.

Wiceminister Sz. Giżyński zapewnił, że także dla strony polskiej kwestia zapewnienia bezpieczeństwa żywności dla konsumentów jest sprawą priorytetową.

Wiceministrowie Sz. Giżyński oraz O. Kowalowa podkreślili również znaczenie kontynuacji współpracy dotyczącej zwalczania wścieklizny w strefie buforowej na terytorium Ukrainy, wzdłuż granicy z Polską. Strony wyraziły nadzieję na szybkie podpisanie umowy w tym zakresie, obejmującej lata 2019-2021, tak aby możliwa była realizacja wiosennej akcji szczepień.

Strony uzgodniły kontynuowanie współpracy eksperckiej i naukowej. Ponadto, strona polska potwierdziła gotowość współpracy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z partnerami ukraińskimi oraz przekazała ofertę wsparcia eksperckiego w dziedzinie rolnictwa.

Strony uzgodniły, że kolejne posiedzenie grupy roboczej odbędzie się na Ukrainie.

Ukraina jest dla Polski jednym z kluczowych partnerów w odniesieniu do współpracy w dziedzinie rolnictwa. Wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych na rynek ukraiński w 2017 r. wyniosła ponad 403,4 mln EUR, a w 2018 r. już 483,2 mln EUR. Głównymi produktami kierowanymi na rynek ukraiński były produkty do karmienia zwierząt (ok. 10% polskiego eksportu rolnego  na Ukrainę) oraz czekolada i przetwory zawierające kakao.

 

Zdjęcia (11)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.03.2019 14:13 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
07.03.2019 14:13 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}