W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przebieg prac nad aktualizacją strategii

16 lutego 2022 r.

Podjęcie przez Kierownictwo MRiRW decyzji o aktualizacji SZRWRiR 2030.

Od kwietnia 2022 r.

Włączenia wojewódzkich Zespołów analizujących szanse i zagrożenia oraz potencjalne kierunki rozwoju obszarów wiejskich w województwach do prac nad aktualizacją SZRWRiR 2030. Głównym zadaniem zespołów jest zaktualizowanie diagnoz regionalnych. Pierwsze robocze spotkanie z przedstawicielami wojewodów, na którym przedstawiono plany dotyczące aktualizacji odbyło się w dn. 27 kwietnia br.

Kwiecień 2022 r.

Decyzja o wsparciu procesu aktualizacji SZRWRiR 2030 w zakresie aktualizacji diagnozy krajowej przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB i Instytut Technologiczno-Przyrodniczego – PIB.

10 maja 2022 r.

Poinformowanie członków Komitetu Koordynacyjnego ds. Polityki Rozwoju na posiedzeniu w dniu 10 maja br. o rozpoczęciu prac nad aktualizacją SZRWRiR 2030.

Maj 2022 r.

Powołanie nieformalnego zespołu międzyresortowego ds. aktualizacji SZRWRiR 2030.

23 czerwca 2022 r.

Warsztaty dla członków zespołów do spraw analizy szans i zagrożeń oraz potencjalnych kierunków rozwoju obszarów wiejskich do 2030 r. i prac nad aktualizacją Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2030.

9 listopada 2022 r.

I spotkanie zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące możliwości wsparcia ze środków UE po 2021 r. i linii demarkacyjnej między poszczególnymi programami pomocowymi. Tematem spotkania było wsparcie przedsięwzięć dot. gospodarowania wodą na obszarach wiejskich. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele MFiPR oraz członkowie Zespołów do spraw analizy szans i zagrożeń oraz potencjalnych kierunków rozwoju obszarów wiejskich do 2030 r. Podczas spotkania omówiono również postępy w aktualizacji 16 regionalnych Diagnoz rozwoju obszarów wiejskich i sektora rolno-spożywczego.

9 grudnia 2022 r.

II spotkanie zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące możliwości wsparcia ze środków UE po 2021 r. i linii demarkacyjnej między poszczególnymi programami pomocowymi. Tematem spotkania było wsparcie transformacji energetycznej obszarów wiejskich. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Głównego Urzędu Statystycznego oraz członkowie Zespołów do spraw analizy szans i zagrożeń oraz potencjalnych kierunków rozwoju obszarów wiejskich do 2030 r. Podczas spotkania prezentowane były też rozwiązania stosowane w gospodarstwie młodego rolnika oraz stan prac nad krajową Diagnozą rozwoju obszarów wiejskich i sektora rolno-spożywczego.

13-16 grudnia 2022 r.

Trzy dwudniowe warsztaty dot. współpracy terytorialnej i międzysektorowej opartej na partnerstwie, zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W warsztatach udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej szczebla regionalnego, powiatowego, osoby reprezentujące Lokalne Grupy Działania, Partnerstwa na rzecz wody, Centrum Wsparcia Doradczego, Ośrodki Doradztwa Rolniczego oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Podczas szkoleń omawiane były uwarunkowania aktualizacji Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 (SZRWRiR 2030) oraz projektów strategicznych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju 2030, związanych z kierunkiem interwencji III.4. Budowa i rozwój zdolności do współpracy w wymiarze społecznym i terytorialnym SZRWRiR 2030.

26 stycznia 2023 r.

III spotkanie zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dotyczące możliwości wsparcia ze środków UE po 2021 r. i linii demarkacyjnej między poszczególnymi programami pomocowymi. Tematem spotkania było wsparcie rozwoju przedsiębiorczości, kwalifikacji zawodowych, kapitału społecznego i powstawania miejsc pracy na obszarach wiejskich. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Głównego Urzędu Statystycznego, Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych oraz członkowie Zespołów do spraw analizy szans i zagrożeń oraz potencjalnych kierunków rozwoju obszarów wiejskich do 2030 r. Podczas spotkania przedstawiony został projekt Ekomuzeum - jako przykład partnerstwa tworzącego markę lokalną wspierającą rozwój przedsiębiorczości i powstawanie nowych miejsc pracy.

31 stycznia 2023 r.

Seminarium, podczas którego zostały przedstawione wyniki badań prowadzonych przez lub na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) nt. ostatnich zmian zachodzących na obszarach wiejskich i w sektorze rolno-spożywczymi ich wpływu na aktualność celów i kierunków interwencji Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030. W spotkaniu udział wzięło blisko 360 osób z całej Polski, w tym m.in. przedstawiciele sektora B+R, NGO’s, jednostek samorządu terytorialnego, Związku Samorządów Polskich, ministerstw i agencji rządowych. Podczas seminarium zostały zaprezentowane: wyniki ogólnopolskiego badania pn. Polska wieś i rolnictwo 2022, wyniki ewaluacji ex-post Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa na lata 2012-2020, wyniki ankiety dot. aktualności celów i kierunków interwencji Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 (przeprowadzonej w drugiej połowie 2022 r.) oraz rekomendacje dotyczące realizacji celów rozwojowych obszarów wiejskich w oparciu o zasady partnerstwa.

20 kwietnia 2023 r.

Konferencja zorganizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotycząca możliwości wsparcia ze środków krajowych, UE po 2021 r. oraz linii demarkacyjnej między poszczególnymi programami pomocowymi. Tematem konferencji był rozwój transportu publicznego i zwiększenie dostępności transportowej obszarów wiejskich. W konferencji wzięli udział Pani Minister Anna Gembicka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Pan Minister Rafał Weber – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, także przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaproszeni zostali także przedstawiciele urzędów centralnych, urzędów wojewódzkich, urzędów marszałkowskich oraz członkowie Zespołów do spraw analizy szans i zagrożeń oraz potencjalnych kierunków rozwoju obszarów wiejskich do 2030 roku. Podczas konferencji zaprezentowano możliwości finansowania potrzeb obszarów wiejskich w zakresie infrastruktury i usług transportowych.

14 czerwca 2023 r.

Podczas Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostały zaprezentowane informacje nt. stanu prac nad aktualizacją Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 oraz izakresu planowanych zmian w Strategii.

6 lipca 2023 r.

Podczas Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostały przedstawione informacje na temat wsparcia rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Omówione zostały również rozstrzygnięcia strategiczne dot. rozwoju obszarów wiejskich wynikające z zapisów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju 2030, strategii sektorowych oraz Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027.

14 lipca 2023 r.

Główny Inspektor Sanitarny wyraził zgodę na odstąpienie od przeprowadzania
strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla proponowanych zmian aktualizowanej Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030.

28 lipca 2023 r.

Zgodnie z art. 48 ust. 1 i 4 ustawy ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2023 r. poz. 1094 ze zm.) Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uzgodnił możliwość odstąpienia od strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla zmiany Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030.

25 sierpnia-29 września 2023 r.

Konsultacje publiczne projektu zaktualizowanej Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030.

25 sierpnia-11 września 2023 r.

Konsultacje międzyresortowe projektu zaktualizowanej Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030.

4 września 2023 r.

I konferencja regionalna w oddziale Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Płońsku.

7 września 2023 r.

II konferencja regionalna w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

12 września 2023 r.

III konferencja regionalna w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie.

13 września 2023 r.

IV konferencja regionalna w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

V konferencja regionalna w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

14 września 2023 r.

VI konferencja regionalna w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim w Opolu.

15 września 2023 r.

VII konferencja regionalna w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.

20 września 2023 r.

VIII konferencja regionalna w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie.

22 września 2023 r.

IX konferencja regionalna w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

X konferencja regionalna w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.

26 września 2023 r.

XI konferencja regionalna w Karniowicach w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego.

27 września 2023 r.

XII konferencja regionalna w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

XIII konferencja regionalna w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.

28 września 2023 r.

XIV konferencja regionalna w Częstochowie w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego.

XV konferencja regionalna w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim.

29 września 2023 r.

Konferencja podsumowująca konferencje regionalne i proces konsultacji publicznych projektu zaktualizowanej SZRWRiR 2030 w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

3 października 2023 r.

Zaktualizowana SZRWRiR 2030 otrzymała pozytywną opinię ministra Funduszy i Polityki Regionalnej dotyczącą zgodności ze średniookresową strategią rozwoju kraju (Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju) oraz z zakresem określonym w art. 13 ust. 1a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

6 października 2023 r.

Projekt zaktualizowanej Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 został przekazany do zaopiniowania członkom Komitetu Koordynacyjnego do spraw Polityki Rozwoju (KKPR). Uchwałą nr 108 z 17 października 2023 r. KKPR pozytywnie zaopiniował zaktualizowaną Strategię.

13 października 2023 r.

Zaktualizowana Strategia zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 uzyskała pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST), opinię wiążącą w sprawie SZRWRiR 2030 wydał Zespół ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa, działający w ramach KWRiST.

17 października 2023 r.

Rada Ministrów podjęła uchwałę nr 193 w sprawie przyjęcia aktualizacji Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 (M.P. poz. 1214 – https://monitorpolski.gov.pl/MP/2023/1214).  

11 listopada 2023 r.

Weszła w życie uchwała nr 193 w sprawie przyjęcia aktualizacji Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030. Uchwała obowiązuje od 11 listopada 2023 r.

{"register":{"columns":[]}}