W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowa z Komisarz UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności

17.12.2021

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się dziś, w formule online, z Komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stellą Kyriakides.

Rozmowa z Komisarz UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności

ASF i HPAI - regionalizacja

Było to pierwsze spotkanie. Tematem była przede wszystkim kwestia regionalizacji wprowadzanej w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) i oraz wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

– Polska jest gotowa do współpracy i wspierania Komisji Europejskiej w jej działaniach na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa żywności – zapewnił wicepremier Henryk Kowalczyk. Rozmowy przebiegły w dobrej atmosferze, która zapowiada dalszą konstruktywną współpracę z Komisją Europejską.

Obszary objęte ograniczeniami ASF

Wicepremier Henryk Kowalczyk zapewnił, że Polska priorytetowo traktuje kwestię zapobiegania rozprzestrzenianiu się i zwalczania ASF, podejmując działania na wielu płaszczyznach we współpracy z wieloma instytucjami. Podziękował również Komisji Europejskiej za pozytywne podejście jej służb do ostatnich wniosków Polski o zmianę dotyczącą regionalizacji, dzięki której wiele polskich gospodarstw znalazło się w obszarach, gdzie obowiązują łagodniejsze restrykcje z powodu ASF.

Szef polskiego resortu rolnictwa zwrócił jednak uwagę, że potrzebna jest dyskusja na poziomie eksperckim o ewentualnej nowelizacji zasad i kryteriów dla geograficznego definiowania regionalizacji ASF w kontekście ich uproszczenia. Państwa członkowskie objęte taką regionalizacją doświadczają restrykcji w przemieszczaniu świń i produktów z wieprzowiny oraz znacznych strat ekonomicznych z powodu braku możliwości eksportu tych towarów.

Komisarz Kyriakides podkreśliła, że walka z ASF jest naszą wspólną troską i potrzebna jest współpraca transgraniczna. Zaznaczyła, że konieczne jest wdrożenie przez Polskę przestrzegania zasad  bioasekuracji przez wszystkie gospodarstwa hodujące świnie, gdyż w Polsce są duże obszary występowania ASF, co powoduje poważnie trudności gospodarcze.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków

Wicepremier Kowalczyk zapewnił, że Polska przykłada dużą wagę do działań związanych ze zwalczaniem HPAI. Poinformował, że we wrześniu br. Główny Lekarz Weterynarii przyjął „Krajową strategię postępowania przy zwalczaniu wysoce zjadliwej grypy ptaków”.

W Polsce realizowane są prace legislacyjne zmierzające do znowelizowania przepisów dotyczących zasad bioasekuracji gospodarstw utrzymujących drób w celu zwiększenia poziomu ich bezpieczeństwa.

Prowadzona jest także systematyczna akcja informacyjna wśród hodowców drobiu promująca stasowanie zasad bioasekuracji, jako kluczowego elementu w profilaktyce HPAI - poinformował wicepremier Kowalczyk.

Komisarz Kyriakides odnosząc się do przedstawionych przez Polskę informacji doceniła polskie wysiłki i starania w walce z grypą ptaków. Jednocześnie zaproponowała wsparcie merytoryczne KE w kwestiach dotyczących przeciwdziałaniu HPAI. Wicepremier Kowalczyk przyznał, że Polska wprawdzie posiada własne doświadczenia w tym względzie, niemniej jednak wymiana doświadczeń z ekspertami KE byłaby dla Polski cenna.

 

Zdjęcia (6)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.12.2021 15:24 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
17.12.2021 14:46 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}