W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy polsko-emirackie

22.09.2023

Współpraca państw w dziedzinie rolnictwa oraz bezpieczeństwo żywnościowe to tematy dzisiejszych rozmów ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa z Mohamedem Al Harbi, ambasadorem Państwa Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) w Polsce. Ambasadorowi ZEA w Polsce towarzyszyli przedstawiciele koncernu LuLu Group International z prezesem Yusuffem Ali na czele. W spotkaniu uczestniczył też ambasador RP w ZEA Jakub Sławek oraz zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Jan Białkowski.

Spotkanie z dyrektorem generalnym Lulu Group Yusuffem Ali i ambasadorem ZEA Mohamedem Ahmedem AlHarbi (fot. MRiRW)

Stanowisko strony polskiej

Minister Telus pogratulował prezesowi Yusuffowi Ali decyzji o utworzeniu centrum logistyczno-dystrybucyjnego na Europę Wschodnią na terenie portu lotniczego Olsztyn-Mazury. Minister wyraził nadzieję, że ten projekt pozytywnie wpłynie na udrożnienie kanałów sprzedaży polskich produktów rolno-spożywczych na rynki, na których obecny jest koncern LuLu, tj. do państw Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Indii. Jednocześnie szef MRiRW poinformował emirackich rozmówców o świetnych wynikach polskiego eksportu rolnego i zachęcił ich do kontaktów z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

Poruszono też temat bezpieczeństwa żywnościowego. Minister Telus zwrócił uwagę na konieczność współpracy administracji, sektora rolno-spożywczego, firm przetwórczych i handlowych w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania łańcuchów żywnościowych. W obecnej sytuacji geopolitycznej zapewnienie żywności na świecie ma kluczowe znaczenie.

Stanowisko strony emirackiej

Prezes firmy LuLu Yusuff Ali podkreślił, że Polska jest kojarzona z produktami żywnościowymi wysokiej jakości i liczy, że uda się je jeszcze mocniej rozpropagować na zagranicznych rynkach. W tym kontekście dodał, że firma planuje zorganizowanie polskiego tygodnia w należących do niej hipermarketach.

Polski eksport rolno-spożywczy do ZEA

Według wstępnych danych w okresie od stycznia do lipca 2023 r. wartość eksportu rolnego z Polski do ZEA wyniosła 97,2 mln euro, co oznacza wzrost o ok. 45 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. Eksportowaliśmy głównie chleb i pieczywo cukiernicze, przetwory spożywcze, tytoń, wyroby cukiernicze i jabłka.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}