W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy polsko-mołdawskie w Karpaczu

07.09.2023

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus spotkał się dzisiaj, na marginesie Forum Ekonomicznego w Karpaczu, z wicepremierem, ministrem rolnictwa i przemysłu spożywczego Mołdawii Vladimirem Boleą.

foto główne

Współpraca podczas procesu akcesji Mołdawii do UE

Rozpoczynając spotkanie, minister Robert Telus podkreślił, że rosyjska agresja na Ukrainę sprawiła, że coraz głośniej zaczyna się mówić o przyjęciu do UE kolejnych krajów, w tym Mołdawii, która w 2022 r. otrzymała status kraju kandydującego do UE. Wyraził przekonanie, że Polska może wesprzeć Mołdawię na ścieżce akcesyjnej, zwłaszcza że mamy doświadczenia z długoletnich przygotowań do wejścia do UE, ale też z prawie dwudziestoletniego członkostwa w unijnej wspólnocie. Minister zadeklarował, że będziemy udzielać Mołdawii wsparcia eksperckiego w zakresie dostosowania rolnictwa do wymogów UE.

Wicepremier Bolea podziękował zarówno za tę deklarację, jak i pomoc, którą Mołdawia otrzymała dotychczas od strony polskiej. Wysoko ocenił zwłaszcza zaangażowanie ekspertów ARiMR i MRiRW w ramach projektów wsparcia Mołdawii (TAIEX, Twinning), dotyczących przeglądu legislacji pod kątem harmonizacji z prawem unijnym. Wyraził nadzieję na kontynuację tej współpracy. Za szczególnie istotne wicepremier uznał tematy ochrony rynku i lokalnych producentów, a także konsumentów.

Sytuacja na rynku w związku z napływem towarów rolnych z Ukrainy

Minister Robert Telus potwierdził, że kwestie rynkowe są niezwykle istotne. Dodał, że zwłaszcza w obecnej sytuacji Polska jest zmuszona podejmować działania chroniące nasz rynek w związku z napływem towarów rolnych z Ukrainy. Stwierdził, że należy dążyć do tego, by zboże z Ukrainy trafiało na rynki krajów potrzebujących. Kategorycznie podkreślił, że ogromne wyzwania spowodowane rosyjską agresją na Ukrainę wymagają od wszystkich partnerów, w tym UE, skutecznych działań i długofalowych strategii. W tym kontekście polski minister dodał, że Polska popiera wprowadzenie dopłat do tranzytu towarów rolnych z Ukrainy. Uważamy także, że konieczne są inwestycje infrastrukturalne, które sprostają wolumenowi przewozów towarów z Ukrainy.

Wicepremier Bolea poinformował, że Mołdawia, która jak Polska jest zaangażowana w projekt korytarzy solidarnościowych, także liczy na wsparcie finansowe w celu rozbudowy infrastruktury, dzięki której więcej towarów będzie mogło zostać przetransportowanych także do portów na południu Europy.

Mołdawski wicepremier zaprosił ministra Roberta Telusa do odwiedzenia Mołdawii. Najbliższą okazją będzie spotkanie Platformy Partnerstwa Agrifood, organizowane w październiku 2023 r. w Kiszyniowie.

Polski eksport do Mołdawii

W 2022 r. wartość polskiego eksportu do Mołdawii wyniosła 67,4 mln EUR, a eksportowaliśmy głównie mięso wieprzowe, sery i twarogi czy mięso i podroby z drobiu. W okresie od stycznia do czerwca 2023 r. wartość eksportu do Mołdawii  wyniosła ponad 34 mln EUR (wzrost o ok. 7 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2022 r.).

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}