W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy polsko-nigeryjskie

01.07.2021

Sekretarz stanu Szymon Giżyński spotkał się 1 lipca br. z stałym sekretarzem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Federalnej Republiki Nigerii Gabrielem Tanimu Adudą i towarzyszącą mu delegacją. Spotkanie zostało zorganizowane na prośbę strony nigeryjskiej.

Spotkanie Sekretarza stanu Szymona Giżyńskiego z Panem Gabrielem T. Adudą, Wiceministrem Spraw Zagranicznych

Wiceministrowie omówili stan i perspektywy rozwoju polsko-nigeryjskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa, podkreślając m.in. wciąż niewykorzystany potencjał wzajemnych relacji. Sekretarz stanu Szymon Giżyński wyraził nadzieję na ścisłą współpracę z Nigerią, którą uważamy za perspektywicznego i ważnego partnera gospodarczego.

Wiceminister Gabriel Aduda z dużym uznaniem odniósł się do polskich osiągnięć w dziedzinie modernizacji rolnictwa i wyraził zainteresowanie skorzystaniem z polskich doświadczeń w tym zakresie. Wyjaśnił, że obecnie Nigeria odchodzi od modelu gospodarki opartej wyłącznie na wydobyciu ropy i gazu. Władzy zależy na wsparciu odbudowy sektora rolnego, który kiedyś miał tak ogromne znaczenie dla tego kraju. W szczególności zwrócił uwagę na zapotrzebowanie nigeryjskiego rolnictwa na know-how, nowoczesne, zapewniające optymalną wydajność technologie produkcji m.in. w takich branżach jak mleczarstwo i hodowla bydła. Wiceminister Giżyński zapewnił swego rozmówcę, iż instytuty badawcze nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi są gotowe dzielić się wiedzą i doświadczeniem w wielu aspektach odpowiadających na potrzeby rolnictwa Nigerii.

Ważnym tematem rozmów były możliwości zwiększenia wzajemnych obrotów w handlu rolno-spożywczym. Sekretarz stanu Szymon Giżyński zauważył, że niezbędnym działaniem, warunkującym potencjalny wzrost wartości wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi, jest eliminacja barier. Zwrócił uwagę na potrzebę możliwie szybkiego zniesienia istniejących ograniczeń w dostępie do rynku nigeryjskiego dla polskich produktów rolno-spożywczych.

Obecny na spotkaniu Główny Lekarz Weterynarii RP Mirosław Welz, oraz jego zastępca Krzysztof Jażdżewski ponowili najważniejsze postulaty w zakresie dostępu do rynku nigeryjskiego dla produktów z Polski dotyczące uzgodnienia weterynaryjnych świadectw zdrowia dla szeregu produktów odzwierzęcych. Poinformowano też delegację nigeryjską, że polscy producenci są też zainteresowani rozszerzeniem asortymentu produktów eksportowanych na rynek nigeryjski o różne rodzaje mięs.

Rozmówcy wyrazili wolę i gotowość do intensyfikacji kontaktów i wspierania wspólnych inicjatyw sprzyjających rozwojowi branży rolnej w obu krajach. W tym kontekście potwierdzili zainteresowanie zawarciem wkrótce Memorandum o Porozumieniu w dziedzinie rolnictwa, które obecnie pozostaje w obszarze dwustronnych negocjacji. Wiceminister Giżyński i wiceminister Aduda wyrazili przekonanie, że podpisanie tego dokumentu będzie impulsem sprzyjającym zacieśnianiu i zdynamizowaniu relacji polsko-nigeryjskich, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że obejmuje ono możliwość pogłębienia współpracy w wielu dziedzinach, takich jak: produkcja roślinna, zdrowie i hodowla zwierząt, badania i innowacje, czy promocja wspólnych przedsięwzięć przedstawicieli polskiego i nigeryjskiego biznesu.

Nigeria jest ważnym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych na kontynencie afrykańskim. Polska odnotowuje dodatnie saldo w obrocie artykułami rolno-spożywczymi z Nigerią, które w 2020 r. wyniosło 25,9 mln EUR. W 2020 r. wartość polskiego eksportu wyniosła 31,2 mln EUR. Do Nigerii eksportujemy głównie pszenicę oraz mleko i artykułów mleczarskie.

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2021 17:08 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
02.07.2021 17:05 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}