W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Słowenii i Finlandii

05.10.2019

Sekretarz stanu Szymon Giżyński wziął udział w spotkaniu ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Słowenii i Finlandii. Spotkanie odbywało się 4 października br. w Pradze.

Ministrowie rolnictwa uczestniczący w spotkaniu

Było to pierwsze spotkanie ministrów rolnictwa zorganizowane przez stronę czeską w ramach przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Spotkanie poświęcone było przede wszystkim tematyce związanej z przyszłym kształtem Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 oraz leśnictwem i systemami rolno-leśnymi. Dodatkowo, na wniosek Polski, w porządku obrad znalazły się również tematy poświęcone walce z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF).

Pierwszą sesję spotkania poświęcono kwestiom związanym z przyszłym kształtem Wspólnej Polityki Rolnej. Dyskusję prowadzono w oparciu o pytania zawarte w dokumencie przygotowanym przez prezydencję czeską. Ministrowie wymienili poglądy w zakresie: monitorowania realizacji określonych rezultatów interwencji, okresu przejściowego do wdrożenia nowego modelu WPR, definicji „prawdziwego rolnika” w interpretacji Komisji, dobrowolności eko-programów oraz potencjału systemów rolno-leśnych w nowej WPR.

Niezależnie od kwestii ujętych przez prezydencję czeską w dokumencie do dyskusji, sekretarz stanu Szymon Giżyński poinformował na wstępie, że w negocjacjach dotyczących reformy WPR dla Polski kluczowe są kwestie związane z wyrównaniem płatności bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi, utrzymaniem ogólnego poziomu wydatków na WPR ogółem i wydatków na II filar WPR, który został ograniczony nadmiernie, zwiększeniem możliwości transferu środków z II do I filara WPR (do 25%) dla państw ze stawkami poniżej średniej UE, oraz utrzymaniem zasady N+3 w rozliczeniach wydatków finansowanych z II filara WPR.

Ministrowie byli w większości zgodni, co do konieczności uniknięcia wzrostu zbiurokratyzowania i poziomu skomplikowania WPR oraz konieczności zapewnienia państwom członkowskim odpowiedniej elastyczności w zakresie realizacji celów, uwzględniającej uwarunkowania krajowe. W tym kontekście Ministrowie krytycznie ocenili sens definicji „prawdziwego rolnika” i byli zgodni, że eko-programy powinny mieć charakter dobrowolny. Dyskusja wykazała zgodność ministrów, co do konieczności zapewnienia odpowiedniego okresu przejściowego do nowego modelu wdrażania. Zdaniem ministrów idea systemów rolno-leśnych zasługuje na poparcie, dlatego że rokuje pozytywne rezultaty w aspekcie środowiskowym, wpływając korzystnie na klimat.

W trakcie drugiej sesji ministrowie wymienili poglądy na temat wsparcia sektora leśnego, ułatwiającego terminową i skuteczną reakcję na zmiany klimatu i szkody w lasach, zdolności sektora leśnego do sekwestracji CO2 oraz najważniejszych tematów badawczych w odniesieniu do gospodarki leśnej i agro-leśnictwa, stanowiącego część biogospodarki. Ministrowie byli zgodni co do negatywnego wpływu zmian klimatycznych na rolnictwo i leśnictwo. Podkreślali znaczenie lasów w walce ze zmianami klimatu i konieczność odpowiedniego wsparcia na rzecz ich odnowy i adaptacji. Zdaniem ministrów, jednym z wyzwań dla sektora leśnego będzie jego obniżona zdolność do sekwestracji dwutlenku węgla z powodu niekorzystnych skutków zmian klimatu i związanego z tym pozyskania drewna, nieujętego w dotychczasowych planach.

W ostatniej części spotkania, minister rolnictwa Republiki Czeskiej, Miroslav Toman oraz sekretarz stanu Szymon Giżyński zaprezentowali wspólną deklarację Ministrów Rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Słowenii w zakresie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Unii Europejskiej. Powyższy temat został włączony do porządku spotkania z inicjatywy polskiego resortu rolnictwa, który przygotował projekt deklaracji na bazie uzgodnionego wcześniej stanowiska polsko-czeskiego. Dokument zawiera najważniejsze postulaty dotyczące problemu występowania i walki z ASF w UE, podkreślając przede wszystkim konieczność uznania konsekwentnej i systematycznej redukcji populacji dzików, jako narzędzia eliminacji wirusa ASF ze środowiska naturalnego. Deklaracja spotkała się z jednoznaczną akceptacją wszystkich delegacji. Dokument zostanie również zaprezentowany w trakcie posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w dniach 14-15 października br. w Luksemburgu.

Spotkanie zakończyło się podpisaniem Wspólnej deklaracji Ministrów Rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Słowenii w zakresie zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) w Unii Europejskiej oraz Wspólnej Deklaracji Ministrów Rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii, Chorwacji i Słowenii w sprawie lasów, zrównoważonej gospodarki leśnej i dostosowania do zmian klimatu.

 

Materiały

Wspólna deklaracja ws lasów - podpisana
Signed​_Declaration​_Forests​_Prague​_V+.pdf 1.85MB
Wspólna deklaracja ws lasów - tłumaczenie
Wspólna​_deklaracja​_ws​_lasów​_-​_tłumaczenie.pdf 0.38MB
Wspólna deklaracja ws ASF - podpisana
Signed​_Declaration​_ASF​_Prague​_V+.pdf 1.15MB
Wspólna deklaracja ws ASF - tłumaczenie
Wspólna​_deklaracja​_ws​_ASF​_-​_tłumaczenie.pdf 0.20MB

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.10.2019 11:38 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
10.10.2019 11:38 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}