W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z delegacją Angoli i Tanzanii

06.09.2023

Sekretarz stanu w MRiRW Ryszard Bartosik spotkał się dzisiaj z przedstawicielami administracji oraz biznesu Angoli i Tanzanii przebywającymi w Polsce na zaproszenie Stowarzyszenia Innowatorów Wsi.

foto główne

Propozycje intensyfikacji współpracy

Wiceminister Bartosik podziękował Stowarzyszeniu Innowatorów Wsi (SIW) za organizację wizyty afrykańskich partnerów w polskich zakładach hodowli i przetwórstwa drobiu. Sekretarz stanu w MRiRW zauważył, że dotychczasowa współpraca w sprawach rolnych między Polską a Tanzanią i Angolą nie jest intensywna, jednak na uwagę zasługują obiecujące wyniki wzajemnej wymiany handlowej. Poinformował partnerów angolskich i tanzańskich, że Polska jest liczącym się producentem towarów rolno-spożywczych, w tym drobiu, zapewniając, że jesteśmy zainteresowani  zwiększeniem eksportu na rynki tych krajów.

Wiceminister zwrócił uwagę na konieczność usunięcia barier, które ograniczają rozwój handlu. W tym kontekście wyraził nadzieję na możliwie pilne uzgodnienie świadectw weterynaryjnych na szereg towarów w eksporcie do Angoli i Tanzanii. Szczegóły dotyczące polskich postulatów przedstawił zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski. Rozmowy służb weterynaryjnych Polski z ww. krajami będą kontynuowane.

Zainteresowanie przedstawicieli Zanzibaru importem drobiu

Przedstawiciele Angoli i Tanzanii z uznaniem odnieśli się do osiągnięć polskiego sektora rolno-spożywczego w branży drobiarskiej i podkreślili, że uważają Polskę za lidera w Europie pod względem jakości hodowli i przetwórstwa. Zwłaszcza przedstawiciele Zanzibaru (autonomicznej części Tanzanii) wyrazili nadzieję na nawiązanie bezpośrednich relacji handlowych z naszymi producentami w celu importu drobiu z Polski. Potwierdzili też zainteresowanie uzgodnieniem wzoru świadectwa zdrowia dla mięsa drobiowego i produktów z mięsa drobiowego. Ponadto strona zanzibarska poinformowała o chęci importu z Polski sprzętu i technologii produkcyjnych w celu wsparcia rozwoju swojego sektora drobiarskiego.

Wymiana handlowa

W okresie styczeń-czerwiec 2023 r. eksport artykułów rolno-spożywczych do Angoli znacząco wzrósł, osiągając wartość 58 mln EUR. Głównym produktem eksportowanym do Angoli była pszenica, która stanowiła ok. 90 proc. wartości eksportu (51,6 mln EUR). Eksportowaliśmy także mięso i jadalne podroby z drobiu oraz jadalne podroby wołowe, wieprzowe, baranie i kozie.

W tym okresie wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski do Tanzanii wyniosła 25,4 mln EUR (wzrost o 375 proc. w porównaniu z okresem styczeń-czerwiec 2022 r). Głównym eksportowanym towarem była pszenica.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}