W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z przedstawicielami Solidarności RI

29.12.2022

O sytuacji na rynku zbóż, Zielonym Ładzie, Funduszu Gwarancji Rolnych, sytuacji na rynku nawozów i jeszcze na wiele innych tematów rozmawiał dziś wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk z przedstawicielami Niezależnego Związku Zawodowego Solidarność Rolników Indywidualnych.

foto główne

Przewóz zboża z Ukrainy

– Nie ma już niekontrolowanego zboża przewożonego z Ukrainy – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Zwrócił uwagę, że od listopada nie ma już w imporcie kategorii zboża technicznego, a ilość przywożonego zboża z Ukrainy diametralnie się zmniejszyła.

– Wiele transportów zostało wycofanych – dodał wicepremier.

Kontrole zboża

Szef resortu rolnictwa zapowiedział ponadto, że od 2023 roku wwożone zza wschodniej granicy zboże będzie badane na wejściu do Polski w kierunku pozostałości pestycydów. Poinformował, że zostały już zakupione chromatografy - specjalne urządzenia do wykonywania takich analiz.

Wicepremier zapewnił, że pozostaje w stałym kontakcie z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim.

- Rozmawiamy m.in. o wprowadzeniu deklaracji tranzytowej dla zbóż z obowiązkowym określeniem końcowego odbiorcy transportu, tak aby dokładnie było określone, kto komu sprzedaje zboże i gdzie ma zostać dostarczone – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zwrócił również uwagę, że sytuację na rynku zbóż kształtuje nie tylko wojna w Ukrainie, ale także ceny oferowane na giełdzie MATIF.

Poinformował równie, ze w połowie stycznia rozpoczyna rozmowy z ministrami rolnictwa krajów UE w celu wypracowania nowych rozwiązań w zakresie eksportu produktów rolno spożywczych z Ukrainy 

– Sprawa eksportu zboża z Ukrainy będzie na mój wniosek omawiana 30 stycznia na posiedzeniu unijnej Rady Ministrów Rolnictwa. Obecnie obowiązujące przepisy eksportowe będą obowiązywać do maja 2023 roku – poinformował szef resortu rolnictwa.

Zielony Ład 

Wicepremier Kowalczyk odpowiadając na pytania rolników przypomniał, że  Polska jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej zgłosiła zastrzeżenia do przedstawionych przez Komisję Europejską  propozycji Zielonego Ładu.

– Dzięki naszej interwencji obowiązek ugorowania został zawieszony, a o ograniczaniu stosowania nawozów i środków ochrony roślin dyskusje w dalszym ciągu trwają – dodał wicepremier.

Fundusz Gwarancji Rolnych

Odnosząc się do Funduszu Gwarancji Rolnych szef resortu rolnictwa poinformował, że projekt ustawy o został złożony do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i dodał, że  w ciągu 2-3 miesięcy powinien on zostać wdrożony.

Wicepremier zaznaczył, że projektowany Fundusz Gwarancji Rolnych będzie działał na zasadzie funduszu celowego.

Nawozy

– Ceny gazu spadły, co wpłynęło na obniżenie cen nawozów do wysokości średnio ok. 3,5 tys. zł/t. Jednak przy obecnych cenach gazu obniżenie cen nawozów do wysokości  2,5 tys. zł/t jest nierealne – stwierdził wicepremier Henryk Kowalczyk.

Poinformował również, że trwają prace nad systemem wsparcia, który wpłynąłby na obniżenie kosztów produkcji nawozów, a przez to także na ceny ich sprzedaży.

Krajowa Grupa Spożywcza

Rozmawiając z przedstawicielami rolników wicepremier Henryk Kowalczyk powiedział, że będzie prowadził rozmowy, aby rozszerzyć zakres działań Krajowej Grupy Spożywczej nie tylko na rynku zbóż, ale także na innych rynkach.

Ustalenia ze spotkania

– Żyjemy w określonych warunkach i możemy rozmawiać tylko o realnych rozwiązaniach – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zapewnił, że wszystkie zgłoszone dziś postulaty będą przeanalizowane, a rozmowy będą kontynuowane  w  pierwszej połowie stycznia.

 

Zdjęcia (6)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
23.01.2023 15:12 Monika Waćkowska-Kabaczyńska
Pierwsza publikacja:
29.12.2022 16:43 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}