W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw

17.09.2023

46. Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw odbywało się w Skierniewicach od 15 do 17 września. To impreza dla miłośników ogrodów, sadów, a także dobrego jedzenia.

Minister Robert Telus

Kwiatowo-owocowa wystawa

Przygotowaną przez Instytut Ogrodnictwa w Pałacu Prymasowskim wystawę kwiatowo-owocowych kompozycji obejrzał dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Minister miał okazję przyjrzeć się pięknej ekspozycji roślin i kompozycji florystycznych, a także zapoznać się z najnowszymi, innowacyjnymi projektami Instytutu.

– Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach to centrum nauk ogrodniczych w Polsce, rozpoznawalne nie tylko w kraju, lecz także poza jego granicami. Razem tworzymy przyszłość, w której ogrodnictwo odgrywa kluczową rolę – powiedział szef resortu rolnictwa.

Promowanie polskich produktów

Podczas Skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw nie zabrakło także wydarzeń kulinarnych. Można było spróbować skierlotki, czyli szarlotki po skierniewicku, a także innych wypieków i szeregu wyrobów mięsnych. Na pewno każdy znalazł coś smacznego dla siebie.

– Bardzo ważne jest promowanie tego, co polskie, produktu polskiego i skracanie drogi od pola do stołu – podkreślił w rozmowie z dziennikarzami minister Telus i dodał, że temu służą takie właśnie inicjatywy, jak kiermasze, wystawy i bazarki.

Skracanie łańcuchów dostaw

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że ważne jest  skracanie łańcuchów dostaw i docieranie bezpośrednio do konsumentów.

– Z mojej inicjatywy ok. 2 lata temu otwarty został na parkingu oddziału terenowego KOWR bazarek rolniczego handlu detalicznego. Taki sam bazarek utworzyliśmy przed ministerstwem rolnictwa w Warszawie. W każdą środę rolnicy z województwa łódzkiego przyjeżdżają do Warszawy i sprzedają tu swoje produkty. To jest właśnie skracanie tego łańcucha, bo rolnik sam wytwarza, sam przetwarza i sprzedaje konsumentowi – zaznaczył minister Telus i zapewnił, że konsumentów zainteresowanych taką formą zakupu jest coraz więcej.

Eksport polskiej żywności

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że w ubiegłym roku wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych wyniosła 47 mld euro.

– To świadczy o tym, że nasze produkty są znane nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W tym roku idziemy na  kolejny rekord: 50 mld euro – powiedział minister Robert Telus.

– Jesteśmy wdzięczni wszystkim rolnikom, którzy codziennie wkładają ogromny wysiłek, aby dostarczyć nam zdrowe, lokalne produkty, które wzbogacają nasze stoły – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}