W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wciąż zwiększamy wiedzę na temat zwalczania ASF

04.07.2023

Podczas konferencji w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim eksperci z Hiszpanii podzielili się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat skutecznego zwalczania wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Prelegenci z województwa lubuskiego przekazali natomiast informacje nt. pilotażowego programu liczenia dzików. W konferencji wziął udział sekretarz stanu Rafał Romanowski. Uczestniczyła w niej także zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) Małgorzata Gośniowska-Kola.

GŁÓWNE

Doświadczenia Hiszpanii

Wiceminister Rafał Romanowski, otwierając konferencję, podkreślił, że warto wykorzystać na polskim gruncie potencjał doświadczeń Hiszpanii – państwa, któremu udało zwalczyć wirus ASF i stać się europejskim liderem w produkcji wieprzowiny.

Doświadczenia krajowe

Sekretarz stanu zauważył, że stan naszej wiedzy na temat zwalczania ASF znacznie się zwiększył od 2016 r., gdy zaczęto w Polsce wdrażać metody bioasekuracji.

– W województwie lubuskim po raz pierwszy zaczęto pilotażową metodą liczyć dziki. Warto skorzystać z tych doświadczeń i przenieść je na teren całego kraju. Wkrótce będzie realizowany duży program liczenia i poszukiwania dzików, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii – zapowiedział wiceminister Romanowski.

Podkreślił, że celem jest odbudowa pogłowia i produkcji trzody chlewnej i pozyskanie nowych rynków zbytu dla polskiej wieprzowiny.

Tradycyjne gospodarstwa rodzinne zajmujące się na niewielką skalę hodowlą trzody chlewnej niestety zaprzestały produkcji. Miało to konsekwencje ekonomiczne nie tylko dla tych gospodarstw, lecz także dla polskiego budżetu – stwierdził wiceminister Romanowski.

Sekretarz stanu zauważył też, że Polska cały czas jest zagrożona napływem ASF zza naszych wschodnich granic. Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała, że wirus nie jest tam zwalczany.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}