W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta wicepremiera Henryka Kowalczyka w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach

24.11.2022

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uczestniczył dziś w uroczystości otwarcia budowy Centrum Innowacyjnych i Zrównoważonych Technologii Ogrodniczych (CIZTO). To kompleks laboratoryjny, który powstaje przy Instytucie Ogrodnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym w Skierniewicach.

GŁÓWNE

O Instytucie

– Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach słynie ze znakomitej fachowości, jakości, a przede wszystkim kadry naukowej. To jest osiągnięcie na skalę europejską – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Wicepremier zwrócił uwagę na najważniejszy cel prac Instytutu, którym są badania naukowe i zastosowanie ich wyników w rolnictwie. Podkreślił, że właśnie szybki transfer wiedzy do praktyki to dalszy rozwój nowoczesnego rolnictwa.

Ważną częścią Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego będzie powstające Centrum Innowacyjnych i Zrównoważonych Technologii Ogrodniczych.

– To symboliczne wbicie łopaty jest zmaterializowaniem naszych marzeń o tym, żeby skonsolidować zespoły badawcze – stwierdziła dyrektor Instytutu profesor Dorota Konopacka.

W uroczystości wziął również udział podsekretarz stanu w MRiRW Krzysztof Ciecióra. 

Współpraca

Budowa Centrum Innowacyjnych i Zrównoważonych Technologii Ogrodniczych jest możliwa dzięki wsparciu samorządu województwa łódzkiego.

– Przykład działania samorządu łódzkiego dla wsparcia Państwowego Instytutu Badawczego, który realizuje zadania ogólnopolskie, jest naprawdę godny podziwu, podziękowania i pochwały – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk, dziękując marszałkowi województwa łódzkiego Grzegorzowi Schreiberowi.

– To jest przykład tego, jak wspólnymi siłami możemy wspierać polską naukę i polskie rolnictwo – dodał szef resortu rolnictwa.

Rozwój Instytutu

Wicepremier Henryk Kowalczyk zauważył także, że Centrum Innowacyjnych i Zrównoważonych Technologii Ogrodniczych przy Instytucie wzbogaca jego bazę materialną i będzie służyć budowie nowej jakości w rolnictwie, ogrodnictwie i warzywnictwie.

– Chcemy dalej wzmacniać ten ośrodek. On znakomicie wpisuje się w nasz wojewódzki program „Łódzkie ogrodem Polski”. To naukowa perełka, która przekształca się z ważnego instytutu w uniwersytet ogrodnictwa – powiedział marszałek Schreiber.

Po zakończeniu uroczystego otwarcia budowy Centrum Innowacyjnych i Zrównoważonych Technologii Ogrodniczych uczestnicy wydarzenia zwiedzili również Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych.

Zdjęcia (12)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
24.11.2022 20:40 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
24.11.2022 13:12 Katarzyna Przybyszewska
{"register":{"columns":[]}}