W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wzmocnienie współpracy z Singapurem

07.12.2023

Sekretarz stanu Lech Kołakowski spotkał się dziś z ambasadorem wizytującym Singapuru w Polsce J.E. Loo Choon Yong. Spotkanie dotyczyło możliwości intensyfikacji współpracy w sektorze rolnym. Rozmówcy poświęcili dużo uwagi problematyce bezpieczeństwa żywnościowego i rozwoju handlu artykułami rolno-spożywczymi.

Rozmowy polsko-singapurskie w MRiRW (fot. MRiRW)

Stan relacji dwustronnych w sektorze rolnym

Wiceminister Lech Kołakowski odnotował pozytywne efekty dotychczasowych relacji w dziedzinie rolnictwa. Wskazał na gotowość strony polskiej do zwiększenia dynamiki kontaktów administracyjnych oraz biznesowych z ważnym i sprawdzonym partnerem jakim jest Singapur. Wiceszef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że Polska jest uznanym i solidnym dostawcą żywności nie tylko w UE, ale także na rynki światowe. Bogata i różnorodna oferta polskiego sektora rolno-spożywczego mogłaby zaspokoić potrzeby żywnościowe Singapuru, szczególnie wobec wyzwań związanych z pandemią COVID-19.

Sekretarz stanu Lech Kołakowski przedstawił postulat poszerzenia asortymentu towarów eksportowanych do Singapuru o mięso wołowe. Prace w tym zakresie rozpoczęły się już w 2017 roku.

Stanowisko strony singapurskiej

Ambasador Loo Choon Yong z uznaniem odniósł się do jakości polskiej żywności. Wyraził zadowolenie z obecności i aktywności polskich przedsiębiorców na rynku Singapuru. Zasygnalizował także duże możliwości wzmacniania więzi handlowych, w tym w kontekście członkostwa Singapuru w ASEAN.

Wymiana handlowa artykułami rolno-spożywczymi  

Singapur należy do czołowych rynków docelowych dla eksportu polskich produktów rolno-spożywczych w regionie Azji. W 2022 r. Polska sprzedała do Singapuru żywność o wartości 60 mln euro. Główne pozycje eksportowe zajęły: mąki, grysiki i granulki z mięsa i podrobów, ryb, a także jaja ptasie w skorupkach.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}