W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończone postępowanie w sprawie majątku Elsnerów

02.10.2019

Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się do stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o braku podstaw do unieważnienia orzeczenia nacjonalizacyjnego majątku Elsnerów.

Sąd

Nie było podstawy do stwierdzenia nieważności orzeczenia o przejęciu przez państwo majątku „Folwark Elsnerów” i „Osiedle Elsnerów lit. J” z 1949 roku z powodu rażącego naruszenia prawa - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 25 września 2019 r., przychylając się tym samym do stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tym zakresie.

Grunty części majątku Elsnerów - „Folwarku Elsnerów” i „Osiedla Elsnerów lit. J”,
o powierzchni ok. 60 ha,  zostały przejęte przez państwo na cele reformy rolnej w myśl art. 2 ust. 1 pkt e dekretu PKWN z 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej. Grunty te obecnie położone są w dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie uwzględnił wniosku następców prawnych dawnego właściciela nieruchomości Elsnerów i odmówił stwierdzenia nieważności orzeczenia z 1949 r.
o przejęciu tej nieruchomości na Skarb Państwa. Minister uznał, że zgromadzone dowody
w postępowaniu nie poświadczają w sposób pewny, że sporna nieruchomość przed 1 września 1939 r. została rozparcelowana z przeznaczeniem na działki budowlane po uprzednim zatwierdzeniu projektu parcelacji przez właściwy organ państwowy. Tym samym, w ocenie Ministra, brak było jednoznacznych dowodów na prawny podział nieruchomości, zmieniający charakter tej nieruchomości z ziemskiego na budowlany. Skoro zatem w dniu wejścia w życie dekretu o przeprowadzeniu reformy rolnej nieruchomość ta miała charakter ziemski, a powierzchnia jej użytków rolnych przekraczała 50 ha to istniały podstawy do jej przejęcia na Skarb Państwa.

Stanowisko Ministra zostało podzielone najpierw przez Wojewódzki Sąd Administracyjny
w Warszawie w wyroku z dnia 19 grudnia 2017 r., sygn. akt: I SA/Wa 1641/17, a następnie  w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 września 2019 r., sygn. akt: I OSK 1820/18, oddalającym wszystkie skargi kasacyjne.

Sąd uznał, że nie było podstawy do stwierdzenia nieważności orzeczenia o przejęciu przez państwo majątku „Folwark Elsnerów” i „Osiedle Elsnerów lit. J” z 1949 roku z powodu rażącego naruszenia prawa. Prawidłowo zatem Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyzją z dnia 31 lipca 2017 r. odmówił stwierdzenia nieważność decyzji nacjonalizacyjnej.

Wyrok Sądu kończy postępowanie w tej sprawie

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.10.2019 09:26 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
02.10.2019 16:56 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}