W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiany w działaniu Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020 od 2020 r.

03.03.2020

W dniu 14 lutego 2020 r. została podpisana nowelizacja rozporządzenia dotycząca działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020 (Dz. U. poz. 316).

Najważniejsze zmiany w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 polegają na:

  1. Dostosowaniu przepisów rozporządzenia ekologicznego do zmian wynikających z innych przepisów, tj.:

– zmian w ustawie z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, polegających na obowiązku złożenia przez rolnika we wniosku o przyznanie płatności ekologicznej oświadczenia, że posiada tytuł prawny do gruntu będącego własnością Skarbu Państwa, państwowej osoby prawnej, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządowej osoby prawnej, do którego ubiega się o przyznanie płatności ekologicznej.

– zmian w ustawie z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów,  ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, poprzez wskazanie, że tylko rolnik posiadający odpowiedni numer identyfikacyjny jest uprawniony do otrzymania płatności ekologicznej.

  1. Doprecyzowaniu przepisów rozporządzenia ekologicznego, tak, aby jednoznacznie z nich wynikało, że płatności w ramach Pakietu 6. lub Pakietu 12. (trwałe użytki zielone – TUZ) przysługują, jeśli rolnik posiada obsadę zwierząt na poziomie co najmniej 0,5 DJP/ha
    w odniesieniu do wszystkich TUZ-ów w gospodarstwie.
  2. Rozszerzeniu wykazu roślin, do których może zostać przyznana płatność ekologiczna o miętę zieloną oraz wprowadzeniu możliwości deklaracji uprawy wiesiołka dwuletniego jako uprawy rocznej (poza już dostępną możliwością deklaracji tej uprawy jako dwuletniej) oraz deklaracji uprawy wiesiołka dziwnego jako uprawy dwuletniej.
    Wprowadzenie takiej możliwości pozwoli na uniknięcie problemów z deklaracją ww. upraw w zależności od przyjętej przez rolnika metody uprawy (zwłaszcza w przypadkach, kiedy uprawa wiesiołka jest prowadzona w pierwszym roku z innymi roślinami i w tym roku te inne rośliny, a nie wiesiołek, są deklarowane we wniosku o przyznanie płatności ekologicznej).
{"register":{"columns":[]}}