W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Znani nieznani. Polacy światu” – otwarcie wystawy

06.06.2022

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk otworzył wystawę „Znani nieznani. Polacy światu” w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk otworzył wystawę „Znani nieznani. Polacy światu” w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie.

Wystawa składa się z 23 kolorowych plansz, na których są zaprezentowane dokonania 44 wybitnych Polaków, sławnych, docenianych i podziwianych na świecie, a zupełnie nieznanych lub prawie zapomnianych w Polsce. Poza krajem Polacy ci, wykorzystując swoje talenty i umiejętności, pracowali jako inżynierowie, lekarze, architekci, byli badaczami, odkrywcami, naukowcami i wynalazcami. Tam, gdzie działali, stawali się znani i poważani. Ich odkrycia często wzbudzają najwyższe uznanie i szacunek.

– To niezwykle cenna inicjatywa, ukazująca życiorysy wybitnych Polaków, emigrantów, którzy na obczyźnie przyczyniali się do rozwoju krajów, w których mieszkali. Historia Polski pełna jest dramatycznych wydarzeń, szczególnie wtedy, gdy nasze ziemie znajdowały się pod zaborami. Walka o wolność podejmowana przez kolejne pokolenia Polaków kończyła się często przymusową emigracją bądź zsyłkami. Szukając lepszego losu, część osób decydowała się na dobrowolny wyjazd i pracę za granicą – powiedział szef resortu rolnictwa.

Wicepremier Kowalczyk podzielił się z zebranymi osobistym wspomnieniem uczestnictwa w uroczystej mszy beatyfikacyjnej księdza Władysława Bukowińskiego – jednego z bohaterów projektu – więźnia sowieckich łagrów, długoletniego misyjnego duszpasterza w Kazachstanie i całej Azji Środkowej.

Minister rolnictwa, jako prowadzący szkoły rolnicze i sprawujący nad nimi nadzór pedagogiczny, wyraził nadzieję, że każda z prezentowanych na wystawie postaci stanie się inspiracją dla młodzieży uczącej się w resortowych szkołach rolniczych.

Wystawa wchodzi w skład cyklu przedsięwzięć realizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk.

Zdjęcia (7)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.06.2022 14:32 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
07.06.2022 14:28 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}