W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dante Alighieri i Karol Wojtyła

25.03.2021

25 marca we Włoszech obchodzony jest dzień Dante Alighieri. W tym roku przypada także 700. rocznica śmierci autora "Boskiej komedii". Z tej okazji Papież Franciszek skierował List apostolski "Candor Lucis aeternae", nazywając wielkiego włoskiego poetę "prorokiem nadziei" i "poetą miłosierdzia". Przytoczył także słowa św. Jana Pawła II nt. Dantego.

Plac Św. Piotra Watykan

Papież Franciszek nawiązuje do słów wypowiedzianych przez św. Jana Pawła II podczas inauguracji wystawy „Dante w Watykanie” w 1985 r.: „Wyzbyć się natury człowieczej. Taki był największy wysiłek Dantego: sprawić, aby ciężar tego, co ludzkie, nie zniszczył tego, co boskie, które jest w nas, ani by wielkość tego, co boskie, nie unicestwiła wartości tego, co ludzkie."

Kard. Karol Wojtyła zarówno w odniesieniu do jego dorobku teologicznego, jak i zainteresowań literacko-teatralnych wielokrotnie odwoływał się do Dantego. Autor „Boskiej komedii” pozostał dla niego punktem odniesienia także po wyborze na Stolicę Piotrową. Przypomniała o tym w swoim artykule opubikowanym 3 marca na łamach „“L’Osservatore Romano” Gabriella M. Di Paola Dollorenzo.