W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

2022r. II kwartał - jakość handlowa wyrobów garmażeryjnych

W II kwartale 2022 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie przeprowadziła kontrolę jakości handlowej wyrobów garmażeryjnych. Kontrolą objęto: 9 podmiotów gastronomicznych zlokalizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w których dokonano oceny jakości handlowej 17 partii dań kuchni azjatyckiej.

Ocena Organoleptyczna

Ocenie organoleptycznej poddano 4 partie wyrobów garmażeryjnych. Nieprawidłowości nie stwierdzono.

Parametry Fizykochemiczne

Parametry fizykochemiczne skontrolowano w 4 partiach wyrobów garmażeryjnych. Nieprawidłowości nie stwierdzono.

Oznakowanie

Oznakowanie zweryfikowano w 17 partiach wyrobów garmażeryjnych. Jakość handlową w zakresie oznakowaniu zakwestionowano w przypadku 13 partii (co stanowi 76,47 % wszystkich skontrolowanych w tym zakresie partii dań kuchni azjatyckiej). Nieprawidłowości te dotyczyły m.in.:

  • podania nieprawidłowej nazwy środka spożywczego w karcie menu uniemożliwiającej poznanie rzeczywistego charakteru produktu,
  • braku w nazwie środka spożywczego danych szczegółowych dotyczących szczególnego przetwarzania, jakiemu został on poddany,
  • nie podania wykazu składników, z uwzględnieniem informacji dotyczącej niektórych substancji lub produktów powodujących alergię lub reakcję nietolerancji.

Warto wiedzieć, że …

Nazwą środka spożywczego jest jego nazwa przewidziana w przepisach, w przypadku braku takiej nazwy nazwa zwyczajowa, a jeśli nazwa zwyczajowa nie istnieje lub nie jest stosowana, przedstawia się nazwę opisową tego środka spożywczego. Nazwa opisowa powinna zawierać opis środka spożywczego, w tym również jego zastosowania, wystarczająco jasny, aby umożliwić konsumentom poznanie rzeczywistego charakteru środka spożywczego.

Nazwa produktu nie może wprowadzać konsumenta w błąd, powinna właściwie opisywać produkt oraz być adekwatna do jego rzeczywistego składu. Nazwa nie może również sugerować, iż dany produkt posiada szczególne właściwości, jeżeli nie wyróżnia się niczym spośród innych produktów ze swojej grupy towarowej.

Nazwa środka spożywczego powinna zostać uzupełniona o dane szczegółowe dotyczące produktu, dzięki którym możliwe będzie pełne jego scharakteryzowanie.

Nazwie produktu powinny towarzyszyć dane dotyczące procesów technologicznych, jakim poddano produkt np.: pieczenie, parzenie, gotowanie, smażenie itp. To te procesy zastosowanej obróbki termicznej charakteryzują danie, mówią o tym czego konsument dokonujący wyboru produktu na podstawie np. informacji zawartych w karcie menu może spodziewać się na talerzu. Dla konsumenta istotne znaczenie ma to czy serwowany mu produkt jest pieczony, smażony czy gotowany.

Bardzo ważnym elementem jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych jest umieszczenie w oznakowaniu właściwego i zgodnego z prawdą wykazu składników. Wykaz składników powinien zawierać nazwy wszystkich składników wykorzystanych przy wytwarzaniu tego środka spożywczego i nadal w nim obecnych nawet w zmienionej formie. Składnikiem środka spożywczego będzie więc każda substancja lub produkt, w tym dodatki do żywności, enzymy spożywcze oraz każdy komponent składnika złożonego. Szczególną uwagę należy zwrócić na składniki mogące powodować alergie i reakcje nietolerancji oraz dozwolone substancje dodatkowe.

O wyborze określonego środka spożywczego decyduje nie tylko to jakie surowce zostały wykorzystane do produkcji ale również ich ilość. Konsument ma prawo oszacować, których składników jest najwięcej w produkcie znając prostą zasadę mówiącą o tym, że nazwy składników w wykazie składników są wymienione w kolejności malejącej rozpoczynając od tego, którego jest najwięcej a kończąc na tym, którego jest najmniej.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.02.2023 08:07 Andrzej Giżyński
Pierwsza publikacja:
02.02.2023 08:07 Andrzej Giżyński
{"register":{"columns":[]}}